Awantura o platformę Itanium

Sądowa batalia, w której HP oskarża Oracle, że wbrew umowom zaprzestaje rozwoju oprogramowania na serwery z procesorami Itanium, może ciągnąć się latami. HP twierdzi, że Oracle faworyzuje własne serwery pod marką Sun. Oracle odpowiada kontroskarżeniem: gdyby nie porozumienie HP i Intela platforma Itanium i tak by padła.

Układy Itanium zadebiutowały na rynku 15 lat temu. Założenia architektury, która miała pozwolić na ujednolicenie rynku rozwiązań serwerowych, stworzono w laboratoriach HP. Jej rozwój kontynuował Intel. HP jednocześnie zaś zrezygnował z własnej platformy Alpha. Ostatecznie rola Itanium została sprowadzona do wysokowydajnej, ale niszowej platformy serwerowej. Zdaniem przedstawicieli HP, oparte o Itanium serwery linii Integrity cieszą się jednak dużą popularnością w sektorach telekomunikacji, finansów, przemyśle, administracji i służbie zdrowia.

Na szkodę klientom i konkurentom

Kiedy w marcu 2011 r. władze Oracle zapowiedziały zakończenie rozwoju własnego oprogramowania pod kątem architektury Itanium, na rynku zawrzało. Zapowiadana na 2012 rok wersja Oracle PeopleSoft nie trafi już na platformę Itanium. Podobnie będzie w przypadku pakietu Oracle e-Business Suite oraz oprogramowania linii JDEdwards, Siebel i Hyperion, a także pakietu Oracle Fusion Applications. Na serwerach wyposażonych w procesory Itanium nie da się także uruchomić kolejnych wersji środowiska bazodanowego Oracle. To oznacza, że w wielu firmach niezbędne okaże się zdefiniowanie alternatywnej ścieżki rozwoju infrastruktury IT - z wyłączeniem rozwiązań opartych na Itanium lub oprogramowaniu Oracle. Dziś największym producentem sprzętu serwerowego wykorzystującego układy architektury Itanium jest HP. Aż 90% serwerów opartych na układach Intel Itanium, które trafiły na rynek w 2010 r. to urządzenia tej marki.

Zobacz również:

W odpowiedzi, w czerwcu br. przedstawiciele HP oskarżyli władze Oracle o działanie na szkodę 140 tys. wspólnych klientów. To także złamanie zawartego w 2010 r. dwustronnego porozumienia w sprawie długofalowego rozwoju oprogramowania dla Itanium. Według władz HP, decyzja o zaniechaniu rozwoju przeznaczonego dla architektury Itanium oprogramowania Oracle jest krzywdząca dla klientów korzystających z takich systemów. Ma być też elementem szerszej strategii, zakładającej wymuszenie na użytkownikach systemu bazodanowego i rozwiązań biznesowych Oracle zmianę rozwiązań sprzętowych.

Zdaniem przedstawicieli HP, decydując o zakończeniu rozwoju oprogramowania dla architektury Itanium, władze Oracle wykorzystały dominującą pozycję rynkową w sposób niezgodny z przepisami antymonopolowymi. “Rezygnacja z dalszego wspierania układów Itanium jest przejawem niedozwolonych działań ukierunkowanych na zwiększenie sprzedaży serwerów przejętej firmy Sun Microsystems" - czytamy w oświadczeniu HP. (Oracle przejął Sun Microsystems w styczniu 2010 r.). Z treści pozwu wynikało również, że amerykański gigant miał odmówić klientom dostępu do krytycznych poprawek. Rozwiązania dostępne już na rynku mają być jednak wspierane według dotychczasowych zasad. Mimo to HP domaga się, aby decyzję władz Oracle zweryfikowała m.in. Komisja Europejska.


TOP 200