Awans do pierwszej ligi

Symantec znalazł się w czołówce firm oferujących korporacyjne systemy bezpieczeństwa.

Symantec znalazł się w czołówce firm oferujących korporacyjne systemy bezpieczeństwa.

IDC prognozuje, że rynek rozwiązań określanych jako SCM (Secure Content Management) w ciągu pięciu lat będzie cechować roczne tempo wzrostu na poziomie 19%. Do roku 2007 jego wartość wzrośnie do 6,4 mld USD (z 2,7 mld USD w 2002 r.). Niezależnie od tego, jak trafne okażą się przewidywania analityków, nie ulega wątpliwości, że bezpieczeństwo będzie wciąż jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów IT. Rosnąca liczba potencjalnych i faktycznych zagrożeń płynących z Internetu - o których chętnie i niestrudzenie informują dostawcy rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa - sprawia, że segment ten ma pewną przyszłość.

Systemy służące do zabezpieczania korporacyjnych sieci kojarzą się nierozłącznie z takimi markami, jak Check Point, Internet Security Systems, Cisco Systems, Network Associates, Computer Associates czy RSA. W ciągu ostatnich dwóch lat do grona pierwszoligowych graczy dołączył również Symantec. Firma od dłuższego czasu nie jest już kojarzona jedynie z aplikacjami antywirusowymi i pakietami narzędziowymi firmowanymi przez Petera Nortona, i to nie tylko dlatego że jego twarz nie widnieje już na pudełkach z oprogramowaniem Symanteca.

Przełomowy dla Symanteca był 1999 r., kiedy kierownictwo nad osiągającą słabsze wyniki finansowe firmą objął John Thompson, związany wcześniej z IBM. Wtedy też nastąpił odważniejszy zwrot w kierunku rozwiązań korporacyjnych. Przychody firmy za 1999 r. wyniosły 632 mln USD, trzy lata później przekroczyły 1,4 mld USD. Recepta na wzrost nie była oryginalna, ale skuteczna. Poszerzenie oferty o zaawansowane rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa nastąpiło dzięki akwizycjom innych firm.

W grudniu 2000 r. Symantec kupił za ponad 975 mln USD kalifornijską firmę Axent Technologies, producenta skanera sieciowego NetRecon i systemu firewall VelociRaptor. Technologie Axent stanowią obecnie podstawę czołowych produktów korporacyjnych Symanteca - Symantec Enterprise Security Manager, Host IDS, Symantec Vulnerability Assessment, Enterprise Firewall i Enterprise VPN. Symantec dołączył więc do grona producentów oferujących rozwiązania sprzętowe - urządzenia Firewall/VPN Appliance dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz Veloci Raptor dla korporacji, a później także kompleksowe systemy Symantec Gateway Security, działające na dedykowanych serwerach linuxowych.

W roku 2002, w wyniku przejęcia firmy Recourse, Symantec uzupełnił ofertę rozwiązaniami sieciowymi klasy Intrusion Detection System (ManHunt). Najnowsza oferta tego producenta to już w pełni dojrzałe do korporacyjnych zastosowań systemy IDS umożliwiające filtrowanie ruchu 2 Gb/s.

Jeszcze w 1999 r. sprzedaż produktów detalicznych generowała 70% przychodów firmy, a korporacyjnych 30%. Teraz proporcje te są odwrotne. Podobnie jest na polskim rynku. "Największym odbiorcą naszych rozwiązań pozostają firmy telekomunikacyjne. Obecnie zamierzamy aktywniej działać, m.in. w sektorach finansowym i administracji. Liczymy też na lepsze dotarcie do małych i średnich firm" - mówi Jarosław Samonek, szef polskiego oddziału firmy. W 2002 r. obroty Symantec Polska wyniosły blisko 40 mln zł. Rok 2003 firma zamierza zamknąć przychodami o ok. 20% wyższymi.

Najważniejsze zakupy Symanteca

1998 r. - Quarterdeck (narzędzia użytkowe, obecnie już niedostępne w ofercie)

1999 r. - URLabs (systemy filtrowania treści, obecnie linia produktów Web Security i Mail Security)

2000 r. - L-3 Network Security (narzędzia do analizy bezpieczeństwa, zastąpione później rozwiązaniami Axent Technologies)

2001 r. - Axent Technologies (firewall VelociRaptor, skaner sieciowy NetRecon, rozwiązania VPN, hostowy i sieciowy system IDS, narzędzia do kontroli polityki bezpieczeństwa)

2002 r. - Recourse Technologies (sieciowy system IDS ManHunt);

           - Riptech (usługi z zakresu Management Security);

           - Mauntain Wave (technologia korelacji zdarzeń, obecnie Symantec Incident Manager);

           - Security Focus (usługi wczesnego ostrzegania - Symantec DeepSight Alert Service)

Źródło: Symantec

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200