Avoton - pierwszy procesor Atom wytwarzany przy użyciu technologii 22 nm

Intel zaprezentował pierwszy procesor Atom wytwarzany przy użyciu technologii 22 nanometrów. Układ (noszący roboczą nazwę Avoton) jest obecnie testowany i Intel zapowiada, że pierwsze systemy obliczeniowe (mikroserwery) oparte na tej platformie sprzętowej powinny się pojawić w drugiej połowie br.

Avoton (układ typu SoC; System on Chip) jest oparty na nowej mikroarchitekturze Silvermont. To pierwsza tak poważna innowacja wprowadzona do procesorów Atom od momenty premiery, która miała miejsce w 2008 r. Intel informuje jednocześnie, że pracuje już nad układami Atom, opartymi również na architekturze Silvermont, dedykowanymi dla tabletów i smartfonów.

Jeszcze w tym roku na rynek wejdą pierwsze tablety wyposażone w takie układy (noszące roboczą nazwę Bay Trail), a na początku 2014 r. do rąk użytkowników trafią pierwsze smartfony wyposażone w procesory noszące kodową nazwę Merrifield (czyli układy Atom oparte na mikroarchitekturze Silvermont).

Zobacz również:

Intel zapowiada, że procesory Avoton będą się charakteryzować bardzo atrakcyjnym współczynnikiem wydajność na jeden wat pobieranej mocy, dlatego będzie je można używać do budowania energooszczędnych systemów obliczeniowych, znanych jako mikroserwery. Systemy obliczeniowe tego typu są obecnie mocno promowane przez takie firmy, jak Dell i Hewlett-Packard.

Avoton - pierwszy procesor Atom wytwarzany przy użyciu technologii 22 nm

FinFET

Procesory Avoton są tak energooszczędne, ponieważ zawierają tranzystory produkowane z wykorzystaniem technologii 3D. To technologia (znana też pod nazwą FinFET), która pozwala pakować tranzystory w specyficzny sposób, jeden nad drugim, zagęszczając je w stopniu niemożliwym wcześniej do osiągnięcia. Szacuje się, że układy z tranzystorami 3D pobierają dwa razy mniej mocy i są o ok. 40% szybsze w porównaniu z dostępnymi obecnie układami, które zawierają tranzystory 2D.

Avoton zastąpi układy Atom noszące roboczą nazwę Centerton (wytwarzane przy użyciu technologii 36 nm), których premiera miała miejsce pod koniec 2012 r. Układ cieszył się umiarkowanym wzięciem. HP zapowiada np. że jeszcze w kwietniu zaprezentuje swój pierwszy serwer oparty na tym procesorze, zaprojektowany w ramach projektu Moonshot. Można oczekiwać, że z chwilą pojawienia się procesora Avoton to właśnie on zastąpi w tych serwerach procesor Centerton.

Avoton to 64-bitowy procesor zawierający kontrolery Ethernet i wspierający szereg funkcjonalności “serwerowych", takich jak np. wirtualizowanie zasobów. Firmy HP i Dell udostępniają już co prawda do testowania serwery zawierające procesory ARM, podobne pod wieloma względami do procesorów Avoton. Jednak zainstalowane w nich procesory ARM, w przeciwieństwie do procesorów Avoton, nie wspierają 64-bitowego adresowania, co w przypadku serwerów jest bardzo ważne. Oczekuje się, że pierwsze 64-bitowe serwerowe procesory, oparte na architekturze ARM, zaczną być produkowane na masową skalę pod koniec 2014 r.


TOP 200