Autonomiczny samochód firmy Hyundai ma być jeżdzącym na kołach systemem HPC

Hyundai idzie w ślady Google’a i pracuje również nad autonomicznym samochodem, które będzie się mógł poruszać o publicznych drogach bez udziału kierowcy. Firma chce wprowadzić do pojazdów tego typu technologie informatyczne Big Data oraz programowanie analityczne, wyposażając go w urządzenia sieciowe najnowszej generacji. Będzie to w opinii firmy jeżdżący na kołach system obliczeniowy HPC (High Performance Computing).

Hyundai zamierza zwrócić szczególną uwagę na różnego rodzaju urządzania pokładowe, dzięki którym pojazd będzie się mógł bez przerwy komunikować ze światem zewnętrznym drogą radiową. Twórcy samochodu używają nawet wiele mówiącego określenia – ma to być "hyperconnected and intelligent car", które będzie mógł wymieniać drogą bezprzewodową informacje z innymi samochodami, ze zdalnymi serwerami oraz np. z domem czy biurem.

Hyundai wymienia cztery obszary, na których skoncentrował swoją uwagę projektując samochód: zdalne, inteligentne usługi serwisowe, pełna autonomiczność, Mobility Hub (co można przetłumaczyć jako centrum mobilności) i zarządzanie danymi.

Zobacz również:

  • Qualcomm przejmuje Autotalks i skupia się na rynku automotive
  • Wyciek danych z Hyundaia - informacje o właścicielach w sieci

Dzięki zdalnym, inteligentnym usługom serwisowym, pojazd będzie mógł być w tym trybie (czyli zdalnie) monitorowany przez specjalne oprogramowanie, informując np. w pewnym momencie kierowcę, że silnik pracuje nierówno i powinien być przetestowany lub że układ hamulcowy wymaga konserwacji.

Jeśli chodzi o pełną autonomiczność, to twórcy pojazdu pracują nad technologią noszącą nazwę "smart traffic". Chodzi o to aby samochód unikał korków i poruszał się po drodze maksymalnie płynnie. Kolejna wspierana przez samochód technologia to Mobility Hub. Sama nazwa mówi wszystko – samochód będzie w stu procentach mobilny.

I nie chodzi tu oczywiście o to, że samochód jest z natury rzeczy urządzeniem mobilnym, ale o mobilność informatyczną. Będzie to po prostu jeżdżący na kołach mobilny komputer, integrujący wszystkie funkcjonalności wspierane przez takie urządzenia, jak notebook, laptop, smartfon czy czujnik IoT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200