Autonomia ICANN - tak, ale bez pośpiechu

ICANN, która zarządza systemem domen internetowych w imieniu Departamentu Handlu rządu Stanów Zjednoczonych będzie zyskiwać coraz większą autonomię

ICANN, która zarządza systemem domen internetowych w imieniu Departamentu Handlu rządu Stanów Zjednoczonych będzie zyskiwać coraz większą autonomię.

Proces potrwa co najmniej trzy lata. Decyzja Departamentu Handlu została poprzedzona pisemnymi konsultacjami przeprowadzonymi jeszcze w lipcu br. Wiele komentarzy wyraża aprobatę dla kierunku zmian, aczkolwiek część prominentnych przedstawicieli branży i państw wypowiadało się w przeszłości za natychmiastowym oddaniem zarządzania domenami pod auspicje organizacji międzynarodowej. Rację mają ci, według których przeciąganie "oddawania władzy nad Internetem" szkodzi Stanom Zjednoczonym w polityce międzynarodowej i powinno już dawno się zakończyć.

Ostatecznie warunki dyktuje jednak ten, kto ma realną władzę. Amerykanie nie spieszą się, chcąc przygotować się na to, by niezależnie od tego, co stanie się z ICANN po jej usamodzielnieniu, nie stanowiła ona zagrożenia dla Stanów Zjednoczonych lub przeszkody w interesach dla amerykańskich firm. Stąd zapewne ów nacisk na sprecyzowanie zakresu działalności oraz usztywnienie ram proceduralnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200