Automatyzacja zadań

Program WrapUp umożliwia automatyczne uruchamianie programów po zamknięciu Windows.

Program WrapUp umożliwia automatyczne uruchamianie programów po zamknięciu Windows.

Istnieje wiele różnych zadań, które, pracując pod systemem Windows, można by wykonywać automatycznie o zdefiniowanej przez użytkownika porze, jak np. odłączanie komputera od sieci (funkcja log off), synchronizowanie zasobów na dysku komputera stacjonarnego z zasobami komputera przenośnego lub automatyczne wykonywanie kopii zapasowej systemu nocą.

System operacyjny Windows 98 oferuje narzędzie wykonujące tego rodzaju operacje - Scheduled Tasks. Aplikacja ta może uruchamiać wskazane przez użytkownika programy w określonych odstępach czasu, np. raz na dzień, tydzień lub miesiąc. Niestety, Scheduled Tasks nie pozwala na uruchomienie zadań wtedy, gdy komputer jest wyłączony i użytkownik z niego nie korzysta. Najczęściej jest tak, że zamknięcie systemu oznacza bezczynność komputera przez następnych kilkanaście godzin, np. do rana. Jest to doskonały moment na uruchomienie aplikacji automatycznie wykonujących żmudne zadania. Scheduled Tasks jest w takich przypadkach bezużyteczny - tego rodzaju aplikacje trzeba uruchamiać ręcznie.

Na szczęście istnieje aplikacja, która może realizować tego typu zadania - uaktualniona wersja narzędzia WrapUp-98 (program shareware) pracująca pod systemami Windows NT 4.0, Windows 3.51, Windows 3.1, Windows 95, Windows 98 lub Windows for Workgroups 3.11.

Program należy odpowiednio skonfigurować - w przeciwnym razie nie inicjuje on operacji. W momencie zamykania Windows, domyślnie WrapUp zadaje pytanie - czy ma zakończyć wszystkie programy i uruchomić wskazane pozycje z założonego przez program katalogu ShutDown. Aplikacja pozwala jednak również na takie skonfigurowanie, że przy wyłączaniu systemu zamyka wszystkie programy i uruchamia wybrane zadania automatycznie nie zadając pytań. Możliwe jest też uruchamianie narzędzi bez zamykania innych programów lub zamykania Windows. WrapUp można też tak skonfigurować, że wszystkie operacje są wykonywane w trybie przezroczystym, nie zauważalnym dla użytkownika komputera.

Właściwie nie powinna istnieć potrzeba korzystania z takich programów. Już w 1994 r. pisałem, że system Windows mógłby traktować folder ShutDown w podobny sposób, jak StartUp. Microsoft nie podjął jednak tego tematu i nie udzielił odpowiedzi. Pewnie dlatego, będący programistą Gary Tessler podjął wyzwanie i opracował odpowiednią aplikację - WrapUp 1.0 for Windows 3.1, która pojawiła się już w 1995 r.

Jedną z bardziej przydatnych funkcji WrapUp jest automatyzacja procesu wykonywania kopii zapasowych określonych zasobów. Często sam programuję komputer tak, że przez noc wysyła on setki faksów lub uaktualnia subskrypcje stron WWW . Operacji kopiowania nie uruchamiam z zasady w ciągu dnia, a dopiero wtedy, gdy wiem, że inny program nie będzie absorbował komputera. Należy jednocześnie podkreślić, że Windows 98 zawiera dobre i efektywne narzędzie do tworzenia kopii zapasowych. Jest to aplikacja opracowana przez Seagate Software, pozwalająca na tworzenie kopii pojedynczych katalogów i wybór wśród różnych metod archiwizacji, takich jak archiwizacja pełna, przyrostowa, różnicowa i inne.

WrapUp doskonale zdaje egzamin, jeśli chodzi o regularne tworzenie kopii zapasowych określonych plików. Aplikację można łatwo konfigurować - wystarczy przeciągnąć ikonę reprezentującą aplikację do folderu ShutDown programu WrapUp. Jeśli system Windows jest zamykany, a użytkownik nie chce inicjować procedur WrapUp, łatwo może je anulować. Program shareware WrapUp jest dostępny pod adresemhttp://www.NiftyTools.com . Rejestracja oprogramowania kosztuje 39 USD.

<hr size=1 noshade>Brian Livingston jest współautorem książki Windows 95 Secrets Gold i wielu innych pozycji o systemie Windows. E-mail: [email protected] . Na podstawie tygodnika InfoWorld, wydawanego przez IDG, opr. jch.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200