Automatyzacja pozbawi pracy miliony osób. Kto jest zagrożony?

Analitycy Forrestera przekonują, że nawet jedna trzecia stanowisk pracy w Europie może zastąpić w przyszłości automatyzacja. Głównym powodem jest to, że firmy stale walczą o zwiększenie produktywności i wypełnienie luk w umiejętnościach, a przy tym mamy starzejącą się populację.

Automatyzacja rozwiązaniem na starzejącą się populację / Fot. Tara Winstead, Pexels.com

Automatyzacja rozwiązaniem na starzejącą się populację / Fot. Tara Winstead, Pexels.com

Najnowsza prognoza Forrester, "Future of Jobs Forecast", szacuje, że do 2040 r. automatyzacja w Europie zlikwiduje 12 mln miejsc pracy, co będzie miało wpływ przede wszystkim na pracowników w handlu detalicznym, usługach gastronomicznych oraz rozrywce i hotelarstwie. Z raportu wynika, że najbardziej zagrożone są prace wymagające średnich kwalifikacji, które składają się z prostych, rutynowych czynności. Te role stanowią np. 38% siły roboczej w Niemczech, 34% we Francji i 31% w Wielkiej Brytanii.

Sprawdź: Program do nagrywania ekranu

Zobacz również:

  • Narzędzie od OpenAI wykryje tekst napisany przez AI
  • Ruszył konkurs z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na automatyzację i robotyzację firm

Jak zauważają analitycy Forrestera, w sumie 49 mln miejsc pracy w Europie-5 (Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania) można potencjalnie zautomatyzować.

Warto też zauważyć, że firmy stale zwiększają inwestycje w automatyzację. Szczególnie w krajach, w których przemysł, budownictwo i rolnictwo to wielkie sektory biznesowe.

W raporcie czytamy też, że małe i średnie firmy (MŚP), zatrudniające do 50 pracowników, przechwytują dwie trzecie europejskiego zatrudnienia, niemniej ich produktywność jest niższa niż w przypadku dużych korporacji. Dla przykładu, w produkcji mikroprzedsiębiorstwa są o 40% mniej wydajne niż duże firmy. Analitycy powołują się na przykład, że we Francji niektóre duże firmy produkcyjne wdrożyły u siebie roboty i pięcioletnie badanie wykazało, że obniżyły one koszty ogólne produkcji i pracy o 4-6%, a także zwiększyły produktywność. Firm MŚP na tego rodzaju inwestycje często po prostu nie stać.

Automatyzacja rozwiązaniem na starzejące się społeczeństwo

Liderzy biznesu postrzegają technologię automatyzacji jako sposób na wypełnienie luk stworzonych przez starzejącą się populację w Europie. Forrester określa ten problem mianem "demograficzna bomba zegarowa". Analitycy twierdzą, że do 2050 r. w Europie będzie o 30 mln mniej osób w wieku produkcyjnym niż w 2020 r.

W ostatnich latach wiele organizacji straciło też sporo na wydajności przez pandemię. To sprawiło, że jeszcze częściej spoglądają na rozwiązania automatyzujące i maszynowe, które mogłyby tę wydajność odzyskać.

Zobacz: Microsoft Teams

"Utrata produktywności z powodu Covid-19 zmusza firmy na całym świecie do automatyzacji procesów ręcznych i wielu optymalizacji" - powiedział Michael O'Grady, główny analityk działu prognoz w Forrester.

Wiele rutynowych i niewymagających dużych kwalifikacji ról zostanie zastąpionych przez procesy maszynowe do 2040 r. Powstanie jednak 9 mln nowych miejsc pracy w rozwijających się sektorach, takich jak zielona energia i inteligentne miasta - przewiduje Forrester. Z tego powodu do 2040 r. tylko 3 mln miejsc pracy zostaną naprawdę "utracone" ze względu na automatyzację - chodzi tutaj o sytuację, że osoba, która straci pracę, może później nie znaleźć nowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200