Autodesk Revit dla polskich architektów

Autodesk wprowadził polską wersję Revit Building 9 - oprogramowania do trójwymiarowego modelowania projektów architektonicznych. Jest to aplikacja typu BIM (Buliding Information Modeling) umożliwiająca tworzenie cyfrowych modeli zawierających pełen zestaw skoordynowanych informacji o projekcie, które mogą zostać wykorzystane nie tylko do wizualnych prezentacji obiektu, ale również przygotowywania dokumentacji budowlanej, szacowania kosztów, analiz zyskowności itd.

Jeszcze kilka lat temu zdecydowanie dominującym w obrotach w Polsce produktem było oprogramowanie do projektowania elementów mechanicznych typu CAD/CAM. Obecnie - jak twierdzi Wojciech Jędrzejczak, dyrektor zarządzający polskim oddziałem Autodesk - wartość sprzedaży aplikacji dla architektów, choć wciąż mniejsza, zaczyna być porównywalna ze sprzedażą aplikacji mechanicznych.

Niewątpliwie przyczynia się do tego boom na rynku budowlanym. Wzrost sprzedaży pakietów Autodesk do wspomagania projektowania architektonicznego sięga 100% w skali roku, a Wojciech Jędrzejczak przewiduje, że tendencja ta utrzyma się w najbliższych latach.