Australijski miliarder skarży firmę Meta

Australijski magnat finansowy Andrew Forrest (właściciel kopalń rudy żelaza stojący na cele korporacji Fortescue Metals Group, uważany za najbogatszego obywatela tego kraju) jest pierwszą na świecie osobą, która wniosła do sądu pozew przeciwko firmie Meta (dawniej Facebook), w którym oskarża ją o to, że nie zapobiegła umieszczaniu w jej sieciach społecznościowych oszukańczych reklam wykorzystujących jego nazwisko i wizerunek.

Źródło: 3aw.com.au

Pozew jest swego rodzaju precedensem, ponieważ Meta nigdy wcześniej nie została postawiona w stan oskarżenia w trybie postępowania karnego, w którym podmiotem pozywającym jest osoba prywatna. Andrew Forrest złożył pozew, w którym argumentuje, że Meta popełniła szereg przestępstw dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy, nie podejmując wystarczających kroków w celu powstrzymania przestępców przed używaniem swojej platformy do publikowania oszukańczych reklam zwierających jego nazwisko i wizerunek.

Miliarder wytoczył też w USA osobny pozew cywilny przeciwko Facebookowi. W odpowiedzi na pozew Meta broni się i argumentuje, że stosuje wiele mechanizmów, które zapobiegają pojawianiu się fałszywych reklam. Twierdzi, że nie tylko odrzuca takie reklamy, ale pozbawia też tworzących je reklamodawców dostępu do jej usług, a w niektórych przypadkach podejmuje nawet działania sądowe w celu wyegzekwowania obowiązujących zasad.

Zobacz również:

Sprawa budzi zainteresowanie na całym świecie, a wstępne przesłuchanie w sprawie australijskiego pozwu jest zaplanowane na koniec marca. Analitycy sądowi informują, że za każdy z postawionych trzech zarzutów firmie Meta grozi wysoka kara, której wielkość określi sąd, a ile oczywiście Meta zostanie uznana za winną popełnienia zarzucanych jej czynów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200