Australia kupuje infrastrukturę od operatora telekomunikacyjnego

Rząd Australii odkupuje od operatora Telstra za kwotę 11 mld dolarów australijskich infrastrukturę (sieć kabli miedzianych). Transakcja jest częścią wartego 43 mld dolarów australijskich programu budowy Krajowej Sieci Szerokopasmowej.

Australijski rząd odkupił od monopolisty jego miedzianą infrastrukturę za 11 mld dolarów australijskich, która będzie unowocześniana do sieci światłowodowej. Cały program rozbudowy infrastruktury jest wart 43 mld dolarów australijskich i ma na celu stworzenie Krajowej Sieci Szerokopasmowej (National Broadband Network - NBN). Dzięki temu w domach ma pojawić się możliwość korzystania z łącz o przepustowości do 100 Mbps.

Przejęcie infrastruktury przez państwo ma to na celu nie tylko poprawienie technologii, ale również zwiększenie konkurencyjności na rynku: operatorzy będą zawierać umowę z właścicielem infrastruktury i konstruować własne oferty dla klientów. Właśnie takim operatorem zostanie Telstra, która sprzedaje swoją infrastrukturę.

Zobacz również:

  • VoLTE w praktyce - czy warto korzystać z tej technologii?
  • Po licznych problemach aukcja 5G w końcu wystartowała

Premier Australii zapewnił, że Telstra zostanie zaproszona do przetargu na pasmo LTE (Long Term Evolution).

Na polskim rynku telekomunikacyjnym taka sytuacja jest raczej niemożliwa: pod koniec lat 90. ubiegłego wieku Telekomunikacja Polska została sprywatyzowana, a kondycja budżetu państwa nie pozwala na kupno firmy, bądź jej części infrastrukturalnej.

"W Polsce nie istniał projekt przejmowania infrastruktury dominującego na rynku operatora przez państwo. Metodą poprawy konkurencyjności może być separacja funkcjonalna, czyli podział Telekomunikacji Polskiej na dwie spółki: infrastrukturalną, prowadzącą sprzedaż hurtową i spółkę oferującą usługi detaliczne. Do takiego podziału na razie nie doszło, ponieważ w wyniku podpisanego z prezesem UKE jesienią 2009 r. porozumienia, Telekomunikacja Polska zobowiązała się do dopuszczenia innych operatorów do swojej infrastruktury na równych zasadach oraz do poważnych inwestycji w rozwój szerokopasmowego dostępu do Internetu" - wyjaśnia Piotr Dziubak, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200