Atramentowe kombajny do roboty

Jak wybrać drukarkę?

Wybierając drukarkę do firmy i do domu, trzeba brać pod uwagę różne kryteria. Mniejszą wagę powinieneś przykładać do ceny urządzenia, większą do kosztów eksploatacji. Mniej istotna będzie jakość druku fotografii niż tempo druku tekstu. Ile koloru, jaka sieć? To najważniejsze pytania.

Skoro okazało się, że kolorowe akcenty poprawiają w znacznym stopniu czytelność dokumentów, warto zainteresować się także drukiem barwnym. Do dyspozycji producenci stawiają nie tylko lasery kolorowe, ale i biurowe drukarki atramentowe.

Coraz popularniejsze stają się urządzenia wielofunkcyjne, w których połączenie drukarki ze skanerem daje wartość dodaną w postaci umiejętności kopiowania. Poszerza się paleta możliwości, a z nią coraz trudniej o najlepszy wybór. Zacznijmy od rzeczy oczywistych.

Drukarka biurowa musi mieć opcję pracy sieciowej. Nawet jeśli dotąd takiej sieci nie ma, to prawdopodobnie pojawi się, zanim urządzenie zostanie wyeksploatowane.

Atramentowe kombajny do roboty

HP Deskjet 1050 J410

Wi-Fi zostawmy urządzeniom mobilnym, jeśli drukarka nie będzie ruszana, to powinieneś wybrać połączenie tradycyjnym Ethernetem. Jest szybszy i pewniejszy nawet od niedawno zatwierdzonego standardu n.

W większych firmach warto skorzystać z oprogramowania do zarządzania drukiem. Administrator takiego systemu przydziela uprawnienia, np. do druku mono w trakcie przygotowania dokumentu i kolorowego w fazie finalnej. Łatwo też odpowiedzieć na pytanie o faks, będący często składnikiem urządzenia wielofunkcyjnego.

Ten element przydaje się jedynie w dwóch sytuacjach: jeśli masz nieskomputeryzowanych partnerów i kiedy dostajesz dokument do podpisania i odesłania. W pozostałych wypadkach korzystanie z poczty elektronicznej jest wygodniejsze.

Atramentowe kombajny do roboty

Lexmark S405

Dupleks, czyli urządzenie do odwracania kartki na drugą stronę, można znaleźć w dwóch miejscach: częściej w drukarce, rzadziej w skanerze urządzenia wielofunkcyjnego.

Wykorzystanie obu stron kartki uchodzi za ekologiczne, ale w praktyce przedłuża obsługę i nie ma wpływu na koszty, najwyżej na grubość i ciężar dokumentów. Jeśli już skapitulujesz przed modą, to wybierz model z dupleksami w obu wymienionych częściach. Kosztom eksploatacji należy się przyjrzeć szczególnie starannie.

Kupując tanio urządzenie drukujące, często nie zauważasz, że jego niską cenę producent rekompensuje sobie drogim atramentem czy tonerem. W sumarycznych kosztach posiadania materiały eksploatacyjne mają decydujący udział. Zwłaszcza w urządzeniach biurowych, drukujących z reguły więcej niż w domu.

Co prawda, cenę materiałów eksploatacyjnych ustala producent, ale są też rozwiązania techniczne sprzyjające tańszemu drukowaniu. Ważne, żeby atrament był wymieniany samodzielnie, a nie jako część większej całości. Chodzi o unikanie połączenia zbiornika na atrament z głowicą i dyszami. Należy wybrać taki model, który obsługuje największe, najbardziej ekonomiczne pojemniki. Kupując drukarkę z tych tańszych, można się rozczarować.

Dowiedz się więcej o drukowaniu w technologii LED


TOP 200