Atramentowe kombajny do roboty

Pięć za cztery

Przypomnijmy Hewlett-Packarda, który przeszedł podobną drogę jak Lexmark. Także zastąpił głowice wymieniane z atramentem wbudowanymi na stałe, ale tylko w droższych modelach. Te głowice obsługują pięć pojemników z atramentem. Czarny pigmentowy jest używany do tekstu.

Ma inną strukturę chemiczną niż pozostałe i z tego powodu nie powinien się z nimi mieszać. Nawet szare fragmenty wydruków kolorowych powstawały bez udziału czarnego. W zasadzie ten kolor nie jest niezbędny, niemniej jednak jego obecność pozwala zmniejszyć całkowite zużycie atramentu (trzy różne krople CMY można zastąpić jedną) i poprawić kontrast na wydrukach.

W tej samej firmie skonstruowano następne głowice nastawione na uzyskiwanie jak największej szybkości nawet kosztem pogorszenia jakości bardziej wymagających wydruków kolorowych.

Jak procesor

Atramentowe kombajny do roboty

Canon Pixma MP640

To technologiczne ożywienie ostatnich lat rozpoczęło się od Canona. W jego fabrykach po raz pierwszy otrzymano głowice drukujące w technologii fotolitograficznej, takiej samej, jaką stosuje się do produkcji procesorów.

Jej wykorzystanie pozwoliło powiększyć liczbę dysz z setek do tysięcy, zmniejszyć objętość kropli do jednego pikolitra i poprawić precyzję jej umieszczania na papierze.

Oszczędności

W najnowszych seriach drukarek nie ma aż tak spektakularnych nowości. Wręcz przeciwnie, trzeba uważać żeby następca dobrze ocenianego modelu nie stracił w nowej obudowie na wartości. Pierwszeństwo w takich sztuczkach należy do Epsona. Model 4xx miał dysz 360, a u jego następcy, SX425 jest ich tylko 254. Tańszy 2xx zaczynał też od 360, które w dzisiejszym SX218 spadło do 177.

Dowiedz się więcej o drukowaniu w technologii LED


TOP 200