Atramentowa czy laserowa

Na rynku drukarek dominującą rolę zaczęła odgrywać technologia atramentowa. Jeśli ktoś wymaga drukarki do mało intensywnej pracy w warunkach domowych lub małym biurze, to w 1996 roku wybierze najprawdopodobniej drukarkę właśnie atramentową.

Na rynku drukarek dominującą rolę zaczęła odgrywać technologia atramentowa. Jeśli ktoś wymaga drukarki do mało intensywnej pracy w warunkach domowych lub małym biurze, to w 1996 roku wybierze najprawdopodobniej drukarkę właśnie atramentową.

Udział w rynku drukarek igłowych wyraźnie spada - zaczynają być one wykorzystywane głównie do celów specjalnych, tam gdzie potrzebny jest wydruk na papierze ciągłym, wymaganych jest wiele kopii, panują nie sprzyjające warunki otoczenia, względnie duży hałas nie stanowi problemu, a jakość wydruków nie jest parametrem bardzo istotnym. Podstawową przyczyną wzrostu popularności technologii atramentowej jest jednak cena urządzeń. Przy wzroście masowej produkcji drukarek "ink-jet" i spadku liczby wytwarzanych drukarek igłowych można się spodziewać dalszego zmniejszenia i tak już niewielkiej różnicy cen. Użytkownik zastanawiający się nad zakupem drukarki, powinien uwzględnić koszty eksploatacji - w przypadku urządzeń atramentowych są one względnie wysokie, zwłaszcza jeśli korzysta się z wydruków kolorowych, które wymagają droższych głowic, lepszego i znacznie droższego papieru, a drukowanie grafiki istotnie zwiększa zużycie atramentu.

Również drukarki laserowe stopniowo zwiększają swój udział w rynku. Są to urządzenia bardziej wydajne, zapewniające szybszy i wysokiej jakości wydruk na standardowych kartkach papieru przy stającej się standardem rozdzielczości 600 dpi. Specjalne modele wysoko wydajnych, umożliwiających segregowanie masowych wydruków i przeznaczonych do ciężkiej pracy drukarek laserowych są też coraz szerzej wykorzystywane w takich instytucjach jak np. banki, korzystających dotąd głównie z drukarek igłowych lub wierszowych.

Przy zakupie drukarki dla małego biura, sekretariatu firmy czy też użytku domowego na pewno należy zastanowić się czy druk w kolorze jest niezbędny - jeśli nie, to technologia laserowa jest warta zainteresowania. Ceny takich drukarek obniżyły się na tyle, że stały się one urządzeniami niemal powszechnego użytku. Niestety, trudno się spodziewać, aby kolorowe drukarki laserowe stały się w najbliższym czasie dostępne dla przeciętnego użytkownika.

Firmy pracujące nad rozwojem technologii druku laserowego, do momentu przygotowania nowego modelu, utrzymują swoje osiągnięcia w ścisłej tajemnicy. Dlatego też trudno powiedzieć, jakie nowe rozwiązania zostaną zaproponowane w tym roku - warto jednak śledzić, co zaprezentują Hewlett-Packard, NEC czy Fujitsu.


TOP 200