Atrament to kolor

Drukarki atramentowe są drogie w eksploatacji i pracują wolno, ale użytkownicy decydują się na ich zakup ze względu na możliwość druku kolorowego.

Drukarki atramentowe są drogie w eksploatacji i pracują wolno, ale użytkownicy decydują się na ich zakup ze względu na możliwość druku kolorowego.

Drukarki atramentowe praktycznie wyparły z rynku użytkowników indywidualnych urządzenia igłowe, głównie dzięki wyższej jakości druku i niskiej cenie sprzętu.

Najdynamiczniej i najszybciej rozwijającą się technologią druku jest w ostatnich latach technologia atramentowa. Drukarki tego typu praktycznie wyparły z rynku użytkowników indywidualnych urządzenia igłowe, głównie dzięki wyższej jakości druku i niskiej cenie sprzętu. Przed kilkoma laty większość oferowanych modeli stanowiły drukarki czarno-białe, które reklamowano jako tani sprzęt, dający wydruki o jakości zbliżonej do uzyskiwanej przywykorzystaniu drogich drukarek laserowych. W rzeczywistości różnica jakości wydruków była wyraźnie widoczna. Obecnie zastosowanie wodoodpornych, pigmentowych najnowszej generacji oraz wzrost rozdzielczości doprowadziły do tego, że umożliwiają uzyskanie porównywalnej jakości. Ale największym atutem technologii atramentowej jest druk kolorowy. Chyba wszystkie dostępne na rynku modele tego typu sprzętu mogą drukować w kolorze.

Niektórzy specjaliści uważają, że technologia atramentowa przechodzi z okresu dynamicznego rozwoju w stabilną fazę dojrzałości. Jednak można jeszcze oczekiwać istotnego rozwoju i dużych zmian tej technologii. Będą one związane przede wszystkim ze wzrostem szybkości druku, jakości odwzorowania obrazów kolorowych i ich trwałości.

Ładnie, ale powoli

Szybkość drukowania jest jednym z najsłabszych parametrów drukarek atramentowych. Nominalnym parametrem, podawanym przez producentów w specyfikacjach sprzętu, jest liczba określająca szybkość druku monochromatycznego tekstu w trybie o niskiej rozdzielczości (draft, economy itp.). Jeśli użytkownik chce wydrukować pełnostronicową, kolorową grafikę przy maksymalnej rozdzielczości urządzenia, to czas wydruku z reguły wydłuża się do kilku lub kilkunastu minut na stronę, nawet jeżeli wszystkie parametry szybkości są w specyfikacji podawane w stronach na minutę.

Przyspieszenie prędkości drukowania jest problemem, który wymaga wielu zmian w technologii - oprócz ulepszenia mechanizmów precyzyjnego prowadzenia papieru, głowic drukujących, poważnym problemem jest konieczność opracowania nowych, schnących szybciej atramentów. Czas niezbędny do wyschnięcia tuszu jest obecnie największą barierą do zwiększania szybkości druku. Ponadto nowe rozwiązania powinny być na tyle tanie w masowej produkcji, aby nie spowodować istotnego wzrostu cen sprzętu.

Można oczekiwać, że szybkość druku będzie systematycznie rosła i być może za kilka lat osiągnie poziom oferowany przez obecne modele drukarek laserowych.

Kolorowa jakość bliska fotograficznej

Jakość druku systematycznie poprawia się - zwłaszcza druk monochromatyczny przy zastosowaniu najnowszej generacji czarnych atramentów nie odbiega jakością od tego, co zapewniają . Należy jednak dodać, że technologia atramentowa wymaga korzystania ze specjalnie opracowanych rodzajów papieru. Wprawdzie wydruk dokumentów tekstowych daje dość dobre efekty na zwykłym, tanim papierze kopiarkowym, ale nawet czarno-biała grafika, ze względu na znacznie większe nasycenie tuszem dużych powierzchni papieru, wymaga odpowiednio przystosowanego papieru. W przypadku druku kolorowego problem ten jest bardziej widoczny - uzyskanie zadowalającej jakości wydruku z zasady wymaga stosowania papierów specjalnych, co wpływa na wzrost kosztu eksploatacji.

Najnowsze modele drukarek atramentowych umożliwiają uzyskanie na tyle wysokiej jakości odwzorowania kolorowej grafiki, że producenci szeroko reklamują nowe rodzaj zastosowań - drukowanie kolorowych fotografii cyfrowych. Choć dostępne obecnie modele drukarek, takie jak Hewlett-Packard DeskJet 890, Lexmark 7200 lub Epson Stylus Color 800 umożliwiają uzyskanie wydruków fotografii o jakości niewiele odbiegającej od tradycyjnych odbitek, barierą tego typu masowych zastosowań jest wysoki koszt druku.

Dalsze ulepszenie jakości odwzorowania obrazów kolorowych zależy od wielu współzależnych czynników, takich jak rozdzielczość głowic drukujących, parametry atramentu, rodzaj papieru i oprogramowania sterującego pracą drukarki. Wszystkie te elementy muszą być rozwijane jednocześnie, poprawa rozdzielczości, jakości atramentu lub papieru nie mogą zapewnić lepszej jakości.

Nie tylko rozdzielczość

Obecnie standardowa rozdzielczość drukarek atramentowych to 600 dpi. Niektóre tanie modele popularne oferują mniejszą rozdzielczość - 300 dpi. W ubiegłym roku pojawiły się też drukarki atramentowe o rozdzielczości 1200 dpi (Lexmark 7000) oraz 1440 x 720 dpi (Epson Stylus Color). W niektórych modelach producenci wprowadzili specjalną metodę poprawy odwzorowania obrazów kolorowych przez zastosowanie druku 6-kolorowego. Jej prekursorem był Hewlett-Packard - DeskJet 690C. Firma ta jest liderem na rynku drukarek atramentowych, a jej przedstawiciele podkreślają konieczność kompleksowego rozwiązywania problemu jakości atramentowego druku kolorowego, a nie jedynie zwiększania rozdzielczości. Ma to uzasadnienie - drukarki Hewlett-Packard oferują podobną, a czasem wyższą jakość druku w kolorze niż konkurencyjne produkty o wyższej rozdzielczości fizycznej. Tym niemniej trudno nie zauważyć, że po opracowaniu podobnej klasy technologii papieru, atramentu i oprogramowania, wyższa rozdzielczość jest zaletą, nie wadą - o ile nie podnosi zbytnio kosztu drukarki.

W najbliższych latach można oczekiwać stopniowego wzrostu rozdzielczości drukarek atramentowych, a przede wszystkim opracowania nowego rodzaju atramentów kolorowych typu pigmentowego, oferujących lepszą barwę, wodoodpornych oraz trwałych. Największe wady dostępnych atramentów płynnych to słaba odporność na wilgoć oraz mała trwałość barw.

Już istnieją wprawdzie specjalne technologie kolorowych, wodoodpornych atramentów stałych, opracowane przez Citizen (Micro Dry - drukarka Printiva) oraz Tektronix (Solid Ink - modele Phaser 300), ale nie są one często kupowane, ze względu na wysoki koszt drukarek lub ich eksploatacji. Są to jednocześnie technologie firmowe, wykorzystywane wyłącznie przez pojedynczych producentów.


TOP 200