Atrament przewodzący prąd zrewolucjonizuje proces produkcji układów elektronicznych

Naukowcy z University of Tennessee opracowali atrament wyjątkowo odporny na odkształcenia mechaniczne i przewodzący prąd. Jego podstawowym składnikiem są nanodruty ze srebra. Odkrycie pozwala drukować układy elektroniczne na papierze i może znaleźć zastosowanie przy produkcji różnego rodzaju elementów, takich jak czujniki czy mierniki używane w medycynie lub środowisku IoT.

Naukowcy twierdzą, że odkrycie może być też wykorzystane w medycynie do produkcji materiału będącego swego rodzaju „elektroniczną „ skórą. Zastosować może być wiele, wszystko zależy od inwencji projektantów, którzy dostaną do ręki drukarki zdolne produkować taśmowo takie elementy. Będą one tanie, lekkie, elastyczne (można je będzie zginać) i odporne na wodę.

Niektórzy już snują plany budowania robotów, których sztuczna skóra będzie wykonana właśnie z „elektronicznego” papieru. Projektanci będą wtedy w stanie umieszczać na takiej skórze czujniki rejestrujące dotyk, temperaturę, wilgotność i inne parametry otoczenia, w którym porusza się robot.

Zobacz również:

  • Niebezpieczna usługa Windows Print Spooler
Atrament przewodzący prąd zrewolucjonizuje proces produkcji układów elektronicznych

Jak informują twórcy wynalazku, drukowanie elektronicznych obwodów trwa niewiele dłużej od drukowania zwykłego tekstu. Wystarczy jeszcze tylko wydrukowane na papierze elementy utwardzić przy pomocy silnych impulsów światła, co również nie zabiera wiele czasu.

Każdy ze srebrnych nanodrutów pokrywających papier ma długość kilku mikrometrów oraz średnicę 100 nanometrów. Badania wykazały, że wydrukowany układ elektroniczny funkcjonuje poprawnie nawet wtedy, gdy papier zostanie zgięty 15 razy. Można go również zwijać w rulon 5 tys. razy bez uszkadzania znajdującej się na jego powierzchni elektroniki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200