Atrakcyjne połączenie

SCO wprowadziła system integrujący cechy UnixWare i OpenServer.

SCO wprowadziła system integrujący cechy UnixWare i OpenServer.

Przy tak dużej liczbie systemów Unix, pracujących na platformie Intela, coraz trudniej dokonać właściwego wyboru. Niemniej nowa wersja systemu UnixWare 7.0, firmy Santa Cruz Operation (SCO), znacznie ułatwia wybór najbardziej odpowiedniego Unixa, pasującego do serwerów działających już w sieci korporacyjnej.

UnixWare 7.0 zawiera wiele usprawnień (SCO twierdzi, że ponad 150 - ich pełną listę można obejrzeć pod adresemhttp://www.sco.com/unixware/new_features), które zainteresują przede wszystkim klientów korporacyjnych, poszukujących platformy do rozproszonych aplikacji bądź też realizacji usług internetowych. Decyzję o wdrożeniu UnixWare ułatwiają także jego bogate możliwości integracyjne z serwerami i sieciami pracującymi na bazie systemu NetWare i Windows NT.

Dwa w jednym

System SCO OpenServer jest jednym z najpopularniejszych unixowych systemów operacyjnych. UnixWare 7.0, który znany jest także pod roboczą nazwą Gemini, to wynik połączenia dwóch serii systemów unixowych, opracowywanych przez SCO - UnixWare 2.12 oraz OpenServer 5.0 w wersji dla platformy intelowskiej. Integracja dała bardzo dobre wyniki - produkt pozwala administratorowi zapomnieć o trudności zarządzania systemem unixowym, a jednocześnie wciąż oferuje znaną z systemów unixowych wysoką wydajność. Prawie wszystkie wykonywane testy zakończyły się pomyślnie. Kilka problemów nastręczyły tylko usługi sieciowe systemu.

Trudno jest wymienić najważniejsze zmiany w systemie UnixWare 7.0, gdyż jest ich wiele. Atrakcyjne są dołączone do niego dodatkowo aplikacje, pozwalające stworzyć z UnixWare np. kompleksowy serwer internetowy, co umożliwia mu konkurencję z popularnymi systemami NetWare i Windows NT.

Nowy UnixWare obsługuje także nowe technologie, np. Multipath I/O umożliwiający podłączenie kilku magistrali SCSI do pojedynczej pamięci dyskowej (w celu zwiększenia odporności na awarie) oraz Hot-Plug PCI pozwalający na wymianę kart PCI, znajdujących się w serwerze bez konieczności jego wyłączania (na razie rozwiązanie to obsługiwane jest wyłącznie przez serwery Compaqa).

Firma SCO powiększyła także limit dostępnej dla użytkownika UnixWare pamięci dyskowej. Obecnie system może obsłużyć do 76 800 TB przestrzeni dyskowej, przy czym pojedyncza partycja dyskowa i pojedynczy plik mogą mieć rozmiar do 1 TB. Niemniej nie są to objętości rekordowe. Przykładowo: zapowiadana, kolejna wersja NetWare 5.0 ma adresować wolumeny i pliki o rozmiarze do 8 TB. Zaletą UnixWare 7.0 jest możliwość jego klastrowania - przy czym w jednym klastrze mogą pracować maksymalnie cztery serwery. Funkcja ta nie jest jednak dostępna standardowo, lecz jako opcja.

Graficzna rewolucja

Common Desktop Environment (CDE) to standard, który ma zapewnić identyczny wygląd interfejsu użytkownika na wszystkich platformach Unix. Nie jest to jednak cecha negatywna - każdy kto korzystał kiedyś z interfejsu CDE powinien się z tym zgodzić. Interfejs UnixWare 7.0 spełnia wszystkie wymogi standardu CDE. SCO dostarczyła w nowym systemie wszelkie narzędzia administracyjne pracujące w trybie graficznym. Znacznie uprościło to zarządzanie, dzięki czemu produkt nie wymaga już takiego "guru" administracyjnego jak dawniej.

Za pośrednictwem interfejsu graficznego administrator może kontrolować praktycznie każdą funkcję systemu włącznie z usługami internetowymi DNS, DHCP, FTP itp. Dotychczas do zarządzania tymi elementami konieczne było analizowanie i modyfikowanie zwykłych konfiguracyjnych plików tekstowych za pośrednictwem edytora, takiego jak vi.


TOP 200