Atos zaprezentował superkomputer wspierający AI i DL

Atos wprowadził do oferty rozwiązanie noszące nazwę BullSequana XH2000. Jest to hybrydowy superkomputer zaprojektowany z myślą o segmencie HPC, zawierający rozwiązania wspomagające pracę aplikacji AI (sztuczna inteligencja) i DL (głębokie uczenie się).

System ma bardzo dużą wydajności - jest to komputer eksaflopowy, co oznacza, że jest w stanie wykonywać w ciągu jednej sekundy wiele miliardów operacji. Może z powodzeniem realizować zadania równoważące obciążenia między lokalnymi, publicznymi i prywatnymi środowiskami chmurowymi. Atos informuje, że BullSequana XH2000 może równocześnie obsługiwać konwergentne obciążenia wspierające symulację, sztuczną inteligencję i głębokie uczenie maszynowe. Superkomputer wspiera architekturę akceleratorów, bazującą na takich układach, jak Marvell ThunderX2 Arm, NVIDIA Volta V100, intelowskie procesory Xeon oraz najnowsze układy AMD Epyc Rome (to pierwszy superkomputer Atos, obsługujący procesory produkowane przez AMD).

System umożliwia przy tym wybór różnych technologii połączeń, w tym InfiniBand HDR, BXI (Bull eXascale Interconnect) i Fast Ethernet. Wspierana przez superkomputer BullSquana XH2000 architektura Open Sequana sprawia, że będzie on kompatybilny z przyszłymi wersjami tych technologii i zarządzającymi nimi programami. Inną ważną cechą superkomputera jest zastosowane mechanizmu stuprocentowego chłodzenia wodą z zastosowaniem opatentowanego przez firmę Atos rozwiązania DLC (Direct Liquid Cooling). Jest to wysoce energooszczędny system dzięki temu, że do chłodzenia używa ciepłej wody o temperaturze 40 stopni Celsjusza.

Zobacz również:

Atos informuje, że superkomputer BullSequana XH2000 będzie dostępny od lutego 2019 r.


TOP 200