Atom S1200 - nowe procesory dla energooszczędnych serwerów

Intel wprowadził do oferty nową linię procesorów Atom: 64-bitowe układy S1200, reprezentujące rozwiązanie typu SoC (System on Chip). Procesory pobierają ok. 6 W mocy i zostały zaprojektowane z myślą o budowaniu mikroserwerów obsługujących aplikacje webowe uruchamiane w chmurach obliczeniowych oraz energooszczędnych systemów pamięci masowych czy urządzeń sieciowych.

Układy, taktowane zegarem o częstotliwości od 1,6 do 2,0 GHz (Intel ma w ofercie trzy wersje procesora), zawierają dwa rdzenie (mogące obsługiwać jednocześnie cztery wątki obliczeniowe przy użyciu firmowej technologii Hyper-Threading). Procesory mają do dyspozycji kontroler obsługujący do 8 GB pamięci DDR3 (wspierający technologię Error-Correcting Code i mechanizm wirtualizowania zasobów) i kontroler PCI Express 2.0. Intel informuje, że układy Atom S1200 są w pełni zgodne z istniejącym oprogramowaniem x86.

Premiera nowego układu to kolejny dowód na to, że energooszczędne procesory i mikroserwery nie są już traktowane jak ciekawostka technologiczna, ale rozwiązania, bez których centra danych nie mogą się obejść. Warto przypomnieć, że intelowskie procesory Xeon pobierały w 2006 r. średnio ok. 40 W mocy, obecnie - ok. 17 W.

Zobacz również:

Rozszerzając ofertę o nowy procesor Atom S1200, Intel ujawnił jednocześnie, że pracuje nad nową linią wysoce energooszczędnych układów CPU, którym nadał kodową nazwę Avoton. Firma zapowiada, że będą to układy zawierające różną liczbę rdzeni obliczeniowych i pojawią się na rynku w 2013 r. Intel zapowiedział również, że w tym samym czasie zaprezentuje nową rodzinę procesorów Xeon E3 v3, opartą na mikroarchitekturze Haswell.

Procesory Intel Atom S1200 są już dostępne i kosztują (przy hurtowym zakupie co najmniej 1000 sztuk) od 54 USD.


TOP 200