Athlon XP Dublin

Z plotek, które krążą w światku IT wynika, że AMD szykuje na przyszły rok nowy procesor 32-bitowy przystosowany do podstawek Socket754.

Procesor ma być produkowany w technologii 0,13 mikrona, a jego przeznaczenie to głównie komputery przenośne. Dublin ma być podobny do planowanych na przyszły rok procesorów Paris i Victoria, które również mają pasować do podstawek Socket754 i będą podobne pod względem budowy do Athlonów 64. Różnica to praca wyłącznie w trybie 32-bitowym. Poza tym takie elementy jak zintegrowany z procesorem kontroler pamięci operacyjnej czy obsługa instrukcji SSE2 zostaną zachowane także w okrojonych odmianach.

Dublin miałby się pojawić w połowie 2004 roku. Jego wyposażenie to 256 KB pamięci cache drugiego poziomu. Na początku spodziewane są wersje oznaczone jako 3000 i 3200+. Z racji dużego zapotrzebowania na energię spodziewa się, że Dublin będzie układem instalowanym w notebookach mających zastępować wydajne pecety stacjonarne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200