Athlon MP dla wieloprocesorowych komputerów

AMD po raz pierwszy udostępniła rozwiązania, umożliwiające budowanie wieloprocesorowych komputerów. Wprowadziła na rynek specjalną wersję procesorów Athlon oraz obsługujący je chipset. Są to modele Athlon MP 1 GHz i 1,2 GHz oraz zestaw układów wspomagających - AMD 760MP, przeznaczonych do instalacji w 2-procesorowych stacjach roboczych lub serwerach, które mają być konkurencją dla systemów z intelowskimi proceso-rami Xeon. Układy są wytwarzane w technologii 0,18 ľm i mają złącze Socket A. Ich katalogowe ceny przy zakupie 1000 sztuk wynoszą 265 USD (1,2 GHz) i 215 USD (1 GHz).AMD po raz pierwszy udostępniła rozwiązania, umożliwiające budowanie wieloprocesorowych komputerów. Wprowadziła na rynek specjalną wersję procesorów Athlon oraz obsługujący je chipset. Są to modele Athlon MP 1 GHz i 1,2 GHz oraz zestaw układów wspomagających - AMD 760MP, przezna- czonych do instalacji w 2-procesorowych stacjach roboczych lub serwerach, które mają być konkurencją dla systemów z intelowskimi proceso-

AMD po raz pierwszy udostępniła rozwiązania, umożliwiające budowanie wieloprocesorowych komputerów. Wprowadziła na rynek specjalną wersję procesorów Athlon oraz obsługujący je chipset. Są to modele Athlon MP 1 GHz i 1,2 GHz oraz zestaw układów wspomagających - AMD 760MP, przeznaczonych do instalacji w 2-procesorowych stacjach roboczych lub serwerach, które mają być konkurencją dla systemów z intelowskimi proceso-rami Xeon. Układy są wytwarzane w technologii 0,18 ľm i mają złącze Socket A. Ich katalogowe ceny przy zakupie 1000 sztuk wynoszą 265 USD (1,2 GHz) i 215 USD (1 GHz).

Technologia

W procesorze Athlon MP zastosowano ten sam rdzeń co we wprowadzonych niedawno układach Athlon 4 (przeznaczonych dla komputerów PC), ale w odróżnieniu od nich nowe procesory mają o 500 tys. więcej tranzystorów (łącznie 37,5 mln) i zużywają 20% mniej energii. Są również wyposażone w zwiększony o 52 rozkazy zestaw instrukcji 3DNow Professional, który - według przedstawicieli AMD - poprawia o 15% wydajność operacji zmiennoprzecinkowych, wykonywanych przez dowolne aplikacje (nie muszą być optymalizowane do współpracy z Athlon MP). Układy wykorzystują mechanizm wstępnego ładowania danych do pamięci podręcznej (pre-fetch) oraz technologię Smart MP, optymalizującą wydajność pracy systemów 2-procesorowych.

Technologia Smart MP umożliwia m.in. kontrolę i współdzielenie danych znajdujących się w pamięciach podręcznych procesorów, a także wymianę informacji z szybkością do 4,2 GB/s przez podwójną szynę danych 266 MHz FSB. Nowe funkcje zawarte w chipsecie AMD 760 MP to obsługa dwóch szyn FSB i dwóch procesorów, a także 64-bitowej szyny PCI.

Dogonić Intela

AMD rozpoczyna nowy etap walki z Intelem. Dotychczas firma była znana przede wszystkim użytkownikom indywidualnym. Procesory Athlon stosunkowo rzadko są instalowane w komputerach przeznaczonych do zastosowań korporacyjnych. Wprowadzając Athlon MP, AMD ma nadzieję to zmienić.

W I połowie 2002 r. pojawi się 2-procesorowy układ Thoroughbred, wytwarzany w technologii 0,13 ľm, a w II - Barton, pierwszy procesor AMD, wykorzystujący technologię SOI (Silicon On Insulator).

AMD nie zamierza poprzestać na układach 2-procesorowych. Nowa seria układów Hammer (konkurencja dla Intel Itanium) będzie mogła być instalowana w serwerach 4- lub 8-procesorowych.

AMD podała listę ok. 50 producentów, którzy uruchamiają produkcję serwerów i stacji roboczych z Athlon MP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200