Atak phishingowy na użytkowników nasza-klasa.pl

Portal nasza-klasa.pl jest jednym z najpopularniejszych serwisów w Polsce. Jest więc celem wielu ataków. Do typowych prób włamań, kierowanych przeciw samemu serwisowi, można dodać jeszcze jedną, przeciw jego użytkownikom.

Na wiele skrzynek poczty elektronicznej, w tym do naszej redakcji, docierają sfałszowane wiadomości zawierające tekst zachęcający do odwiedzin na stronie serwisu. W ten sposób cyberprzestępcy chcą wyłudzić dane. Sama wiadomość jest spreparowana tak, aby przekierować na fałszywą stronę WWW. Na szczęście nowoczesne przeglądarki, posiadające moduł ochrony przed phishingiem, reagują prawidłowo - wyświetlając na czerwono stosowne ostrzeżenie.

Atak phishingowy na użytkowników nasza-klasa.pl

List od cyberprzestępców

Na fałszywej stronie wyświetlany jest komunikat zachęcający do instalacji najnowszej wersji odtwarzacza Adobe Flash Player. Zamiast odtwarzacza instalowany jest koń trojański przeznaczony dla środowiska Windows. Warto zauważyć, że prawdziwy portal Nasza-Klasa nie wykorzystuje w ogóle technologii Flash (poza reklamami), zatem informacja, że "niektóre opcje nasza-klasa.pl nie będą działa" jeśli się tego nie zrobi (oryginalna pisownia z błędem) powinna zostać zignorowana.

Zobacz również:

Nie jest to jedyny atak kierowany przeciw temu serwisowi. Już 2 kwietnia jego administratorzy przestrzegali przed aplikacjami, które rzekomo miały przyspieszać pracę serwisu lub sprawdzać, czy na koncie pojawiły się nowe wiadomości. Natychmiastową reakcją osób zarządzających serwisem nasza-klasa.pl była modyfikacja skryptów logowania tak, aby uniemożliwić tym programom pracę.

Atak phishingowy na użytkowników nasza-klasa.pl

Strona wyłudzająca informacje

Tę samą technologię ataku, z podobnie przygotowaną fałszywą stroną skierowano już przeciw nieświadomym użytkownikom portali fotka.pl i kartek z serwisu onet.pl. Nie wiadomo ile komputerów z systemem Windows udało się przejąć dzięki takim atakom.

Więcej o serwisie nasza-klasa.pl

Zabezpieczenie naszej-klasy.pl niewystarczające

Jak podał PAP, według Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych zabezpieczenia danych na portalu nasza-klasa.pl nie są wystarczające i wymagają uzupełnienia.

Nasza-Klasa.pl: dane jak na tacy?

Portal hacking.pl podaje, że istnieje prosta metoda kradzieży danych milionów użytkowników serwisu Nasza-Klasa.pl. Przedstawiciele Naszej-Klasy zapewniają natomiast, że nie ma mowy o żadnej "kradzieży" i wycieku jakichkolwiek nieudostępnianych publicznie informacji.

Co się stało z naszą-klasą?

Rozmowa z Maciejem Popowiczem, założycielem i CEO najgłośniejszego polskiego serwisu internetowego - nasza-klasa.pl o powodach migracji do nowej lokalizacji. Dementuje on medialne pogłoski, jakoby był najmłodszym polskim milionerem. Większość funduszy wydano na nowe serwery dla serwisu.

Zadzwonimy z Naszej-Klasy

Usługa Nasza-klasa-fon, uruchomiona przez GTS Energis na portalu Nasza-klasa.pl, umożliwia wykonywanie połączeń z telefonów stacjonarnych na numery krajowe i za granicę.


TOP 200