Atak na polskie banki

Wyjątkowo złośliwe oprogramowanie BackSwap modyfikuje numery rachunków w przelewach internetowych i skutecznie wykrada pieniądze atakując klientów 5. polskich banków.

Analitycy z ESET odkryli nowe zagrożenie atakujące klientów pięciu czołowych polskich banków.

Aktywność zagrożenia została odnotowana po raz pierwszy na początku tego roku. Początkowo złośliwe oprogramowanie atakowało serwisy pośredniczące w wymianie kryptowalut. W pierwszej połowie marca zagrożenie zmieniło jednak wektor ataku i za swój cel obrało klientów pięciu czołowych polskich banków:

• mBanku

• ING Banku Śląskiego

• BZ WBK

• PKO BP

• Pekao SA.

Malware BackSwap odkrył Paweł Śmierciak, analityk zagrożeń z krakowskiego laboratorium antywirusowego firmy ESET. W jaki sposób przebiega infekcja?

"Zagrożenie jest dystrybuowane za pośrednictwem wiadomości e-mail, zawierających zainfekowany załącznik, który wygląda jak faktura. Po jego otworzeniu, rozpoczyna się instalacja docelowego zagrożenia – BackSwap (Win32/BackSwap.A). Jego działanie polega na stałym monitorowaniu zachowania użytkownika w przeglądarce internetowej. W momencie, gdy BackSwap wykryje, że ofiara otwiera stronę banku, sprawdza, czy znajduje się on na zdefiniowanej przez cyberprzestępców liście celów. Jeśli tak jest, dokonuje wszczepienia złośliwego skryptu (albo do konsoli w przeglądarce, albo bezpośrednio do paska adresowego widocznego w oknie przeglądarki). Kiedy klient banku wykonuje przelew na kwotę większą niż 10 tysięcy złotych, skrypt niezauważalnie podmienia numer konta i pieniądze trafiają bezpośrednio do cyberprzestępcy” wyjaśnia Paweł Śmierciak z ESET.

Zobacz również:

  • Niebezpieczny 2021 rok
  • Anonymous grożą publikacją danych banku centralnego Rosji

Analitycy z ESET mówią, że nie jest znana dokładna liczba poszkodowanych klientów banków, ani też kwota, jaką cyberprzestępcy zdołali wyprowadzić z rachunków swoich ofiar.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200