Atak na intelowców

Sun wprowadził na rynek serwery Enterprise 450, stanowiące konkurencję dla rynku serwerów z procesorami Intela, pracującymi pod kontrolą Windows NT.

Sun wprowadził na rynek serwery Enterprise 450, stanowiące konkurencję dla rynku serwerów z procesorami Intela, pracującymi pod kontrolą Windows NT.

Coraz większa liczba producentów serwerów, znanych dotąd głównie z rynku unixowego, oferuje rozwiązania dla środowiska Windows NT. Tak robi np. IBM i Hewlett-Packard, którzy chcą w ten sposób zapewnić sobie i obecność na rosnącym rynku rozwiązań Microsoftu, i łącznik pomiędzy dużymi serwerami unixowymi a komputerami osobistymi pracującymi w biurach.

Inne podejście do tego zagadnienia ma firma Sun, która niedawno wprowadziła na rynek nowe serwery Enterprise 450, znane wcześniej pod kryptonimem „Tazmo”. Te relatywnie tanie serwery mają pracować jako serwery grupowe, zapewniając łączność między dużymi serwerami unixowymi pracującymi pod kontrolą Solarisa a sieciami LAN składającymi się z PC-tów.

Sun konkuruje z Compaqiem, sprzedając swój serwer w cenie niewiele wyższej niż ta, jaką trzeba zapłacić za profesjonalne maszyny z rodziny Compaq ProLiant. Najtańsza konfiguracja Sun Enterprise 450, która zawiera procesor UltraSPARC-II, 128 MB RAM, 4 GB pamięci dyskowej, napęd CD-ROM oraz system operacyjny Solaris, kosztuje 14 650 USD.

Sieciowy łącznik

Oferta Suna skierowana jest do firm, które obawiają się, że serwery intelowskie oferują zbyt małą wydajność, by zaspokoić ich potrzeby, oraz klientów, którzy zamierzają u siebie zaimplementować kilkupoziomową strukturę serwerów o różnej wydajności. W firmach takich jak Exnterprise 450 pełniłby funkcję serwera obsługującego stacje robocze, a jednocześnie zapewniającego bezproblemową komunikację z większymi serwerami oferującymi nie tylko usługi plików i drukowania, ale także bazy danych, systemy zarządzania itp. Jednocześnie Sun zamierza zaistnieć na rynku tych firm, które dotąd łączyły kilka serwerów bazujących na procesorach Intela w celu zapewnienia większej wydajności przy obsłudze użytkowników sieci lokalnych. Serwery Enterprise 450 zapewniają bowiem lepsze skalowanie niż dostępne obecnie przeciętne serwery intelowskie. Każdy z nich można rozbudować do czterech procesorów o częstotliwości 300 MHz każdy. Ponadto każdy z nich może być wyposażony w 2 MB pamięci podręcznej i komunikować się z urządzeniami wejścia/wyjścia za pośrednictwem magistrali o przepustowości 1 GB.

Zgodność z Windows

Głównym konkurentem Suna w tej klasie cenowej są serwery intelowskie, toteż firma poczyniła wiele starań, by móc z nimi skutecznie konkurować nie tylko w sferze wydajności, ale także jakości obsługi klientów sieciowych. Do każdego Enterprise 450 firma dostarcza jego nabywcy oprogramowanie SunLink, które umożliwia użytkownikom komputerów Macintosh i PC, pracujących pod kontrolą systemów Windows 3.1, Windows 95, Windows NT 4.0 lub za pośrednictwem klienta NetWare, łączenie z serwerami Suna i wykorzystywanie ich jako serwerów wydruku oraz repozytorium dla plików. SunLink umożliwia także użytkownikom dostęp do poczty elektronicznej bądź baz danych SQL przy użyciu standardowych protokołów sieciowych i internetowych: TCP/IP, POP3, IMAP i LDAP.

SunLink jest częścią specjalnej, uproszczonej wersji systemu Solaris dostarczanej wraz z serwerami Enterprise 450. Solaris for Intranets, bo tak nazywa się ta wersja, oferuje użytkownikom uproszczoną (w stosunku do standardowego Solarisa) procedurę instalacji usług plików i drukowania, a także poczty elektronicznej. Pozwala też na w pełni zdalne zarządzanie systemem za pośrednictwem zwykłej przeglądarki WWW.

Jednocześnie system oferuje standardowo zaawansowane możliwości, z których znany jest już Solaris: możliwość automatycznego ponownego uruchamiania się systemu w przypadku awarii, ochronę danych przechowywanych w macierzach RAID, narzędzie Solstice Symon, pozwalające na przewidywanie potencjalnych uszkodzeń oraz możliwość budowania klastrów.

Czy będzie sukces?

Analitycy uważają, że Sun nie mógł sobie pozwolić na „niewchodzenie” na rynek serwerów grupowych i „niekonkurowanie” z producentami oferującymi rozwiązania Wintel (Windows NT i Intel). Jednocześnie nie przewidują oni, że Sun odniesie sukces na tym polu. Choć firma ma dosyć dobrą pozycję na rynku unixowym, to bezpośrednie konkurowanie z masowym rynkiem Intela może być dla niej trudne.

Sprzymierzeńcami Suna okazały się Oracle i Sybase, które zdecydowały się sprzedawać swoje produkty w tej samej cenie dla Windows NT i Solarisa. Inne firmy, takie jak Peoplesoft, Computer Associates i Baan, także planują oferowanie swojego oprogramowania dla nowych serwerów Suna.

Na Enterprise 450 dostępna jest już baza danych Oracle8 oraz Web Application Server. Wkrótce Oracle dostarczy także oprogramowanie analityczne Express oraz dodatkowe narzędzia i interfejsy programistyczne, ułatwiające integrację baz pracujących na Solarisie i Windows NT.


TOP 200