Asus zapowiada pierwszą na świecie płytę główną Thunderbolt 2

Intel zapowiedział swego czasu, że pierwszy produkt wspierający połączenia Thunderbolt 2 pojawi się na rynku jeszcze w tym roku. Wygląda na to, że nie były to czcze obietnice, gdyż Asus ogłosił właśnie, że zamierza wprowadzić do oferty pierwszą na świecie płytę główną wspierającą takie połączenia, nadając jej nazwę Z87-Deluxe/Quad.

To ważne wydarzenie biorąc pod uwagę fakt, że pierwsze interfejsy Thunderbolt mogły transmitować dane z szybkością 10 Gb/s (czyli dwa razy szybciej niż USB 3.0), a interfejsy Thunderbolt 2 mogą to robić cztery razy szybciej (czyli z szybkością 20 Gb/s). Intel chwali się, że technologia Thunderbolt 2 pozwala wyświetlać na monitorze obrazy wideo o rozdzielczości 4K oraz transmitować w tym samym czasie dane wideo z maks. szybkością  do zewnętrznej pamięci masowej. Wymaga to przetestowania, ale brzmi wiarygodnie.

Póki co, technologia Thunderbolt nie podbiła rynku. IDC donosi np. że obecnie tylko 0,6% wszystkich produkowanych systemów pamięci masowych obsługuje tę technologię. Co by nie mówić, jest to na razie ekskluzywna technologia. Potwierdził to niedawno jeden z przedstawicieli Intela mówiąc, że "technologia Thunderbolt jest dedykowana dla systemów klasy premium".

Zobacz również:

  • Asus wprowadza do sprzedaży laptopy z CPU Intel 13. generacji
  • Ciąg dalszy roszad kadrowych w IT. Tym razem Intel
  • Czy organizacje powinny inwestować w AppleCare?

I takim produktem będzie chyba płyta główna Asus Z87-Deluxe/Quad, która oprócz dwóch portów Thunderbolt 2 zawiera też: procesor Haswell, 1 port HDMI, 4 gniazda DIMM, trzy gniazda PCIe 3.0/2.0 x16, 10 portów SATA 6Gbit, 8 portów USB 3.0 i 8 portów USB 2.0 formatu ATX.

A ile będzie kosztować płyta Asus Z87-Deluxe/Quad? Jeszcze nie wiadomo, ale biorąc pod uwagę fakt, że za oferowaną obecnie przez Asus płytę główną, wspierającą technologię Thunderbolt 1, trzeba zapłacić co najmniej 350 USD, nie będzie to tani produkt.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200