Asus zagnieżdża Linuksa na płytach głównych

Linux wkroczy szerszą ławą do komputerów PC, po tym gdy tajwańska firma Asus zdecydowała się dołączać oprogramowanie Splashtop Linux do produkowanych przez siebie na masową skalę płyt głównych.

Oprogramowanie (stworzone przez firmę DeviceVM) zostało zaprojektowane z myślą o obsłudze aplikacji webowych (takich jak Firefox, Skype czy przeglądarka plików graficznych) i będzie umieszczane w pamięci flash montowanej na płycie głównej. Zaletą oprogramowania jest to, że po włączeniu komputera jest on gotowy do pracy już po 10 sekundach.

Rozwiązanie (któremu Asus nadał firmową nazwę Express Gate PC) znajdzie się na płytach głównych linii P5Q Deluxe, P5Q-WS, P5Q3 Deluxe i P5Q-E, które pojawią się na rynku jeszcze w tym kwartale. Oprogramowanie Splashtop Linux nie będzie zastępować systemu Windows, ale będzie go uzupełniać. Po włączeniu komputera użytkownik będzie pytany o to czy chce przejść od razu do głównego systemu operacyjnego komputera, czy też chce pozostać przy oprogramowaniu Splashtop Linux.

Zobacz również:

Splashtop nie jest jedynym tego rodzaju rozwiązaniem na rynku. Rok temu podobny produkt zaprezentowała firma Phoenix Technology (nadając mu nazwę HyperSpace), ale nie wzbudził on jednak większego zainteresowania.

Splashtop Linux nie zagrozi na pewno systemowi operacyjnemu Vista, ale w dłuższej perspektywie uświadomi użytkownikom komputerów PC, że można z nich korzystać w inny sposób, co może w przyszłości zaowocować pojawieniem się podobnego rodzaju rozwiązań.


TOP 200