Asus pokazuje płyty główne pod procesory Sandy Bridge

Tajwański producent szykuje aż siedemnaście płyt głównych przygotowanych z myślą o nowych procesorach Intela, opartych o architekturę Sandy Bridge. Znajdziemy wśród nich chociażby konstrukcje z innowacyjnymi rodzajami chłodzenia.

Spośród nowych płyt głównych dziesięć bazować będzie na chipsecie P67, sześć na H67, a jedna na Q67. I choć wszystkie szczegóły dotyczące nowych płyt głównych nie zostały jeszcze podane do publicznej wiadomości, to mniej więcej wiadomo, czego się po nich spodziewać.

Dla graczy

Wśród nadchodzących nowości znajdziemy między innymi płytę główną Republic of Gamers Maximus IV Extreme, przygotowaną rzecz jasna z myślą o graczach komputerowych. Posiada ona specjalny czujnik temperatury wbudowany w gniazdo procesora, który przydać się ma osobom zainteresowanym ich podkręcaniem. Wyrzucono z niej natomiast gniazda FireWire czy porty USB 2.0, które zastąpiono USB 3.0.

Zobacz również:

  • Huawei opracowuje nowy autorski procesor

Dla podkręcających

Produkt nazwany Sabertooth P67 obudowany jest czymś, co nazwano Tactical Vest. Są to kawałki plastiku rozłożone tak, by kierować strumień chłodnego powietrza na poszczególne podzespoły umieszczone na płycie głównej. Sabretooth posiada też dziewięć czujników temperatury, które można monitorować bezpośrednio z poziomu systemu operacyjnego. Asus twierdzi, że ta płyta główna przeszła rygorystyczne testy - będzie pracowała bezawaryjnie nawet w ekstremalnych warunkach.

Osiem płyt głównych z linii P8P67 zostanie wyposażonych w wyjścia USB 3.0. W zależności mogą to być cztery porty wyprowadzone na tył obudowy komputera lub dwa porty USB 3.0 Super Speed które umieścić można w miejscu na napęd 3,5". Asus obiecuje także, iż wszystkie płyty ATX będą domyślnie wspierały łączność za pomocą Bluetooth. Specjalne oprogramowanie (BT GO!) ma nawet umożliwić podkręcanie procesorów za pomocą połączonych z komputerem telefonów.

Tajwańska firma obiecuj , że Bluetooth i porty USB 3.0 wkrótce znajdą się w praktycznie wszystkich modelach ich płyt głównych. Inną nowością jest zastąpienie BIOSu przez EFI, co też ma się stać standardem w produktach Asusa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200