Asseco przejmie litewską spółkę Prokomu

Podobnie jak miało to miejsce w Czechach, gdzie Prokom przekazał Asseco - odpowiadającej za międzynarodową ekspansję całej Grupy - PVT, tak i na Litwie pod jej skrzydła zostanie oddana UAB Informaticiu Projektu Sistemos.

Podobnie jak miało to miejsce w Czechach, gdzie Prokom przekazał Asseco - odpowiadającej za międzynarodową ekspansję całej Grupy - PVT, tak i na Litwie pod jej skrzydła zostanie oddana UAB Informaticiu Projektu Sistemos.

Asseco przejmie litewską spółkę Prokomu

Dodatkowo chce przejąć na tamtejszym rynku jeszcze jedną spółkę specjalizującą się w projektach w administracji. Litewska firma ma pomóc Grupie Asseco w ekspansji na rynki ukraiński i rosyjski.

Na razie Asseco Poland zrezygnowało z bezpośredniego wejścia do Rosji, choć nie zaprzestało negocjacji z tamtejszą spółką, która miała być podstawą do stworzenia Asseco CIS. UAB Informaticiu Projektu Sistemos, kupiona przez Prokom jeszcze w 2005 r., działa na rynku ubezpieczeniowym. Wśród jej klientów są m.in. firmy należące do jednej z największych niemieckich grup ubezpieczeniowych - ERGO. UAB obsługuje także litewskie spółki ubezpieczeniowe z Grupy PZU.

Kierownictwo Asseco zapowiada także kolejne akwizycje w Czechach (producent rozwiązań do paszportyzacji) i na Słowacji (rozwiązania do telemetrii, wykorzystywane m.in. w systemach celnych), gdzie Asseco Slovakia zainteresowana jest jedną ze spółek należących do Hansa Swarovskiego, producenta m.in. znanych w Polsce kryształów, choć jest on także właścicielem kilku spółek IT. Na przejęcie czekają również cztery spółki z Serbii i Czarnogóry, z którymi podpisano już listy intencyjne. Łącznie akwizycje mają pochłonąć 126 mln zł.

Kierownictwo Asseco zapowiada, że jeszcze w tym roku na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutują (prawdopodobnie we wrześniu), Asseco Czech Republic (listopad) oraz (po połączeniu z Gladstone) lub Asseco Romania. W przyszłym roku zaś jedna z dwóch ostatnich spółek i Asseco Adria działająca na Bałkanach.

126 mln zł

chce przeznaczyć na akwizycje w tym roku Asseco Poland

Grupa Asseco Poland podała także wyniki za pierwszy kwartał. Jej przychody skonsolidowane wyniosły prawie 210 mln zł (ok. 103 mln zł rok wcześniej), a zysk netto 24,4 mln zł (8,6 mln zł). Samo Asseco Poland miało odpowiednio prawie 91 mln zł (63,4 mln zł) i 23,0 mln zł (5,8 mln zł). Wyniki porównywane są z wynikami Softbanku, którego "spadkobiercą" jest obecne Asseco Poland powstałe po fuzji obu spółek. Największym odbiorcą rozwiązań Grupy Asseco Poland są banki i instytucje finansowe (110 mln zł), przedsiębiorstwa (ok. 60 mln zł) i administracja publiczna (40 mln zł).

Przychody spółek zależnych Asseco Poland wyniosły: Asseco Business Solutions (jeszcze bez wyników Safo) - 17,9 mln zł, Asseco Systems - 25,9 mln zł, Gladstone - 6,5 mln zł,Novum - 3,7 mln zł, Asseco Slovakia (bez wyników Datalock) - 37,8 mln zł, Asseco Czech Republic (bez LCS International) - 33 mln zł.


TOP 200