Asseco chce rosnąć dzięki przejęciom

W tym roku większość wysiłków Grupy Asseco zostanie skoncentrowana na wejściu na rynek czeski albo dzięki przejęciu przez Asseco Slovakia 50% udziałów w - należącej do Prokom Software - firmie PVT, albo dzięki akwizycji kilku tamtejszych spółek programistycznych. W Polsce firma chce uporządkować ofertę ERP.

W tym roku większość wysiłków Grupy Asseco zostanie skoncentrowana na wejściu na rynek czeski albo dzięki przejęciu przez Asseco Slovakia 50% udziałów w - należącej do Prokom Software - firmie PVT, albo dzięki akwizycji kilku tamtejszych spółek programistycznych. W Polsce firma chce uporządkować ofertę .

Południowi sąsiedzi

Asseco chce rosnąć dzięki przejęciom

Adam Góral, prezes zarządu Asseco Poland.

Jak mówi Adam Góral, prezes zarządu Asseco Poland, firmę interesuje przejęcie kilku spółek na rynku czeskim, głównie tworzących oprogramowanie własne. "Chcielibyśmy, aby łącznie miały one ok. 100-120 mln zł obrotów, co pozwoliłoby nam szybko wprowadzić je na giełdę" - wyjaśnia. Czeska spółka z Grupy Asseco mogłaby zadebiutować na parkiecie na przełomie lat 2007-2008. Wstępnie wytypowano 5 firm. Najbardziej prawdopodobna jest inwestycja w spółkę z Brna, oferującą rozwiązania dla energetyki, mającą referencje m.in. niemieckiej firmy EON. Asseco Poland prowadzi z nią także wspólny projekt w Polsce.

Niewykluczone są także kolejne przejęcia na rynku słowackim. Być może w br. zostanie przejętych kilka mniejszych spółek, w tym słowacki producent systemów ERP. W 2005 r. przychody Asseco Slovakia wzrosły o 30%, do 89 mln zł, z czego ponad 73 mln zł stanowiła sprzedaż oprogramowania własnego. Jej zysk netto wyniósł zaś ok. 12 mln zł.

Asseco Slovakia jeszcze w tym roku ma zadebiutować na warszawskiej giełdzie. Firma ta będzie w Grupie Asseco odpowiadać za rozwiązania dla firm ubezpieczeniowych, administracji i systemy kartowe. Niewykluczone, że słowacka spółka Grupy Asseco rozpocznie z PVT kilka wspólnych projektów, m.in. związanych z budową systemu opłat za autostrady w Czechach i na Słowacji.

Uporządkowanie oferty ERP

Asseco Poland miało w 2005 r. skonsolidowane przychody w wysokości 219 mln zł (z tego 123 mln zł to sprzedaż oprogramowania własnego), a zysk netto wyniósł ponad 24 mln zł. W tym roku przychody firmy mogą wzrosnąć do ok. 300 mln zł. Tylko dzięki przejęciu Softlabu i Wa-Pro wynik Asseco Poland zwiększy się o ok. 30 mln zł. Transakcja ta ma też dać tej firmie jedną z czołowych pozycji na polskim rynku systemów wspomagających zarządzanie.

Romuald Rutkowski, prezes Softlab zapowiada uporządkowanie oferty systemów wspomagających zarządzanie. 1 kwietnia br. na bazie Działu Systemów Zarządzania Asseco Poland w Łodzi powstanie przedstawicielstwo Softlabu. Jego pracowników przejmie Softlab. To 21 osób, które dołączą do 105-osobowego zespołu Softlabu. Firma ta otworzy także przedstawicielstwo w Mielcu. Powstanie ono na bazie 30-osobowej spółki Soft. Wspólnie z jej pracownikami, Softlab zamierza rozwinąć system Softlab SQL m.in. o funkcjonalność związaną z przemysłem meblar-skim. Największym klientem - korzystającym z systemu Maat - jest bowiem producent meb-li Black Red White, zatrudniający w całej Polsce kilka tysięcy osób. Wa-Pro ma działać niezależnie i obsługiwać małe firmy kupujące tzw. oprogramowanie z półki.


TOP 200