Asseco South Eastern Europe na zakupach w Turcji

ASEE kupiło dwie tureckie spółki - ITD oraz jej spółkę córkę EST za około 8,6 mln euro w gotówce. Firmy specjalizują się w rozwiązaniach telekomunikacyjnych i obsłudze płatności internetowych.

ITD specjalizuje się w automatyzacji usług głosowych, ma spółkę zależną w Polsce (ITD Polska). W Turcji ITD obsługuje banki (według ASEE, 57% wszystkich tureckich banków to klienci ITD, którzy posiadają 95 proc. rynku mierzonego aktywami), firmy z sektora ubezpieczeń, telekomunikacji i handlu detalicznego. W Polsce ITD wdraża system contact center Interactive Intelligence m.in. w ING Banku Śląskim oraz Banku Ochrony Środowiska.

ITD w 2009 roku osiągnęło przychody w wysokości 7,9 mln euro i zysk netto na poziomie 0,7 mln euro. ITD zatrudnia 68 osób.

EST jest z kolei głównym dostawcą w Turcji serwisu i systemu do rozliczania internetowych płatności przy użyciu kart kredytowych (independent payment gateway). Jak podaje ASEE, większość banków tureckich, które świadczą usługi w zakresie elektronicznego handlu korzysta z jednego lub więcej rozwiązań, systemów oraz usług firmy EST. W 2009 roku ECT przy obrotach wynoszących 1,9 mln euro wypracowała 0,2 mln euro zysku netto. EST zatrudnia 27 osób. Jak poinformowało ASEE w komunikacie, nabycie spółki ITD oraz EST jest kontynuacją budowy mocnej grupy regionalnej ASEE działającej w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogórze, Kosowie, Macedonii, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Słowenii a teraz również w Turcji.

ASSE 70,6191 proc. akcji ITD kupiło w ramach transakcji gotówkowej za łączna kwotę nie przekraczającą 6,1 mln euro, a pozostałe 29,0429 proc. akcji ITD zostało nabytych w zamian za nowo wyemitowane 837 472 akcje ASEE. W związku z tym część akcjonariuszy ITD zostanie akcjonariuszami ASEE. Z kolei 99.997 proc. akcji EST zostało nabytych w ramach transakcji gotówkowej za łączną kwotę nie przekraczającą 2,5 mln EUR. Ponadto ASEE jest zobowiązana w przyszłości do wypłaty akcjonariuszom EST dodatkowych rat gotówkowych i/lub emisji na rzecz akcjonariuszy EST akcji ASEE po osiągnięciu określonych poziomów zysku netto w 2010 oraz w 2011 co jest opisane w umowie zakupu akcji. Zakup akcji tureckich spółek został sfinansowany ze środków własnych.

Więcej o Asseco:

Asseco Poland inwestuje w nową spółkę

Cztery kontrakty Asseco Poland i Grupy Vattenfall warte 10 mln zł

Grupa Asseco platynowym partnerem Oracle

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200