Asseco Slovakia zadebiutuje na warszawskiej giełdzie

Jeszcze w maju do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd trafi prospekt emisyjny Asseco Slovakia. Przedstawiciele Grupy Asseco pragną, aby firma ta zadebiutowała na warszawskim parkiecie jeszcze w czerwcu br.

Jeszcze w maju do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd trafi prospekt emisyjny Asseco Slovakia. Przedstawiciele Grupy Asseco pragną, aby firma ta zadebiutowała na warszawskim parkiecie jeszcze w czerwcu br.

"To pierwszy przypadek, gdy na warszawskim parkiecie debiutuje spółka słowacka. Liczymy się więc z możliwością pewnych opóźnień. Alternatywnym terminem jest wrzesień" - mówi Adam Góral, prezes zarządu .

Emisje na kolejne inwestycje

Asseco Slovakia zadebiutuje na warszawskiej giełdzie

Józef Klein

Publiczna emisja akcji Asseco Slovakia ma pozwolić Grupie Asseco pozyskać kilkadziesiąt mln zł na inwestycje w Czechach, a być może także zakup kolejnej firmy na Słowacji. "Chcemy zbudować Asseco Czech konsolidując tamtejszy rynek. Rozmawiamy z trzema z pięciu wcześniej wytypowanych spółek. Każda z nich sprzedaje rocznie oprogramowanie własne za ok. 30 mln zł. Jeśli dodamy do tego elementy integracji, to już w przyszłym roku czeska spółka mogłaby zadebiutować na warszawskiej giełdzie" - opowiada Adam Góral. Z kolei pieniądze pozyskane z publicznej emisji czeskiej spółki zostałyby przeznaczone na inwestycje w Rumunii.

Grupa ta chciałaby zainwestować w czeskie firmy produkujące rozwiązania niszowe (m. in. dla energetyki), które byłyby sprzedawane także w Polsce, i systemy klasy ERP. "Moim marzeniem jest stworzenie w ramach Grupy jednego produktu ERP. Rozmawiamy już na ten temat z przedstawicielami Softlabu i czeskich spółek. Powstałby wspólny zespół projektowy. Nowe rozwiązanie od początku tworzone byłoby na wiele rynków międzynarodowych. Być może już w ramach tej współpracy powstanie nowy system ERP Softlabu" - wyjaśnia Adam Góral.

Alternatywnym rozważanym scenariuszem rozwoju Grupy na czeskim rynku jest odkupienie części akcji PVT od Prokom Software. "O ten wariant wejścia na czeski rynek często pytają nas analitycy i dziennikarze. Do PVT musielibyśmy dokupić jedną, dwie firmy, specjalizujące się w produkcji oprogramowania własnego. W ten sposób zbudowalibyśmy bardzo szybko znaczący czeski filar Grupy Asseco. Jeśli powyższy wariant okaże się niemożliwy do realizacji, zbudujemy Asseco Czech jako holding trzech znaczących, czeskich firm software'owych" - wyjaśnia Adam Góral.

Słowacja i Polska

Widać już pierwsze efekty współpracy w ramach Grupy i Asseco Slovakia. Przedstawiciele polskiej spółki zdecydowali, że wprowadzą na nasz rynek słowacki system wspomagający rozliczanie transakcji kartowych. Niewykluczone, że zostanie on zaoferowany polskim bankom spółdzielczym. Z kolei Asseco Slovakia zdecydowało, że system def3000 Asseco Poland stanie się głównym rozwiązaniem bankowym dla całej Grupy.


TOP 200