Asseco Poland planuje kolejne przejęcia

Czekając na decyzję dotyczącą Sygnity, kierownictwo firmy rozmawia o przejęciu rosyjskiego producenta oprogramowania. Nieoficjalnie mówi się też o dwóch polskich firmach: ZETO Koszalin i Centrum Informatyki ZETO w Białymstoku.

Adam Góral, prezes Asseco Poland

"Trwają prace związane z wejściem na NASDAQ, ale o szczegółach nie możemy mówić. Podlegamy już bowiem regulacjom amerykańskiej giełdy, które są bardzo restrykcyjne".

Asseco Poland do 25 maja przedłużyło zapisy na akcje Sygnity. Maksymalnie transakcja ma kosztować Asseco 250 mln zł.

400 mln zł na inwestycje w Polsce

Adam Góral, prezes Asseco Poland, mówi, że ma przygotowany scenariusz na wypadek odmowy i na otrzymanie zgody na przejęcie Sygnity. Twierdzi, że nie dojdzie do transakcji, jeśli nie przejmie puli prawie 67% akcji warszawskiej spółki. Docelowo Asseco Poland ma wchłonąć Sygnity.

Prowadzone są rozmowy z ZETO Koszalin i Centrum Informatyki ZETO w Białymstoku. Wcześniej Asseco przejęło Centrum Komputerowe ZETO w Łodzi. "To początek konsolidacji rynku lokalnych integratorów w Polsce. Chcemy kupić około 10 tego typu firm. Projekt potrwa dwa lata i na ten cel przeznaczymy 400 mln zł" - mówi Adam Góral. Nowo powstającą grupą kierować ma Wojciech Woźniak, wiceprezes Asseco Poland odpowiedzialny za Pion Automatyki Budynków i Data Center oraz Pion Infrastruktury. W radzie nadzorczej zasiadać ma Marian Polski, przewodniczący Rady Nadzorczej, długoletni prezes i współzałożyciel CK ZETO w Łodzi. Kiedyś był jednym z orędowników połączenia wszystkich Zakładów Elektronicznej Techniki Obliczeniowej w jedną grupę.

Kierownictwo spółki myśli o przejęciach za granicą. Asseco Poland otrzymało wyniki audytu rosyjskiego producenta oprogramowania dla sektora bankowego. Być może już na przełomie maja i czerwca zostanie podjęta decyzja o inwestycji.

Asseco Poland zmierza do uproszczenia struktury grupy kapitałowej. Pierwszym tego efektem ma być wchłonięcie Asseco Central Europe. Po debiucie na amerykańskiej giełdzie NASDAQ i pozyskaniu funduszy z nowej emisji akcji prowadzona ma być dalsza konsolidacja. Asseco Poland chce pozyskać od inwestorów zza oceanu 300 mln USD. "Trwają prace związane z wejściem na NASDAQ, ale o szczegółach nie możemy mówić. Podlegamy już regulacjom amerykańskiej giełdy, które są bardzo restrykcyjne" - wyjaśnia Adam Góral. "Jeśli ogłosimy zwołanie walnego zgromadzenia, które ma zająć się tą sprawą, to będzie oznaczało, że przechodzimy do kolejnego etapu" - dodaje.

Dobry początek roku

Grupa Asseco wypracowała w I kw. 2012 r. 105 mln zł zysku netto. Przychody ze sprzedaży wzrosły do 1,27 mld zł. Grupa zanotowała zysk operacyjny na poziomie 171 mln zł. Portfel zamówień na cały rok 2012 Grupy Asseco ma już wartość 4187 mln zł i jest o 11% większy niż rok wcześniej. Jeszcze większa poprawa dotyczy zamówień na oprogramowanie i usługi własne. Ich wartość wynosi 3288 mln zł, czyli 13% więcej niż rok temu i 92% zeszłorocznej sprzedaży w tym obszarze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200