Asseco Poland dokupiło akcje Prokom Software

Tym samym wczoraj (19 lutego) akcjonariuszami gdyńskiej spółki przestali być Ryszard Krauze i Prokom Investments. Asseco posiada obecnie 21,49% akcji Prokomu, uprawniających do 23,69% głosów na WZA tej spółki. Dziś (20 lutego) akcjonariusze Asseco zadecydowali o połączeniu z Prokomem.

Przypomnijmy, po połączeniu z Prokom Software w Grupie Asseco pozostaną trzy główne spółki: Asseco Poland, Asseco Business Solutions (konsolidujące wyniki z Asseco Systems) i ABG SPIN. "W wyniku fuzji Grupa Asseco znajdzie się wówczas w pierwszej piątce europejskich firm informatycznych (bez SAP AG - przyp. red.) z kapitalizacją na poziomie 1,6 mld euro" - mówi Adam Góral, prezes łączących się Asseco Poland i Prokomu. Według danych podawanych przez Asseco, pierwsze cztery miejsca zajmują: Cap Gemini, Logicam, Indra Systems i ATOS Origin.

Asseco Poland dokupiło akcje Prokom Software

Czy tak będzie wyglądać wejście do gabinetu Adama Górala?

W ramach podziału kompetencji Asseco Poland ma się zajmować bankowością, ubezpieczeniami i administracją, z wyłączeniem sektora rolniczego, który pozostanie w ABG SPIN. Ta ostatnia spółka będzie odpowiadała także za telekomunikację, służby mundurowe, przemysł, służbę zdrowia oraz sektor utilities, w tym energetykę. Po zakończeniu fuzji Asseco Poland z Prokom Software, Asseco Business Solutions przejmie duże kontrakty w sektorze przemysłowym i telekomunikacyjnym od Prokomu, w tym takich gigantów jak KGHM. Dotyczy to także grupy konsultantów SAP pracujących dla gdyńskiej spółki. Asseco BS będzie zajmować się także e-learningiem, outsourcingiem, telekomunikacją i rozwiązaniami mobilnymi (dzięki przejęciu Anica Systems do Asseco). Adam Góral nie ukrywa, że nie do końca udało się uniknąć wzajemnej konkurencji.

Zobacz również:

Jednocześnie poinformowano, że dojdzie do połączenia Asseco Romania i Asseco Adria w Asseco Balkans. Dopiero ta spółka wejdzie na warszawską giełdę. Asseco Slovakia przejęła właśnie 60% udziałów w austriackiej spółce Uniquare Software Development, która będzie podstawą do utworzenia Asseco Austria. Firma zajmuje się tworzeniem rozwiązań dla banków i instytucji finansowych. Do końca roku Asseco Poland chce przejąć jeszcze pięć spółek w Serbii, a w styczniu 2008 r. po jednej w Niemczech i Rumunii.

Więcej o Asseco i Prokomie

Olbrzym i...

Połączenie Prokomu Software z Asseco Poland będzie największą transakcją na polskim rynku informatycznym w 2007 r. Zebraliśmy opinie o niej konkurentów, partnerów, firm z boku kibicujących fuzji i analityków rynkowych.

Czas wielkich porządków

Asseco Poland, łączące się z Prokom Software, czeka rok porządków związanych z tą fuzją, dopracowanie sposobów działania, podziału kompetencji, wyczyszczenia wielu spraw. Z kolei Sygnity chce dokonać szybkiej restrukturyzacji, aby w 2008 r. ponownie osiągać zyski.

Ile waży Ryszard K.?

Perturbacje na giełdzie z akcjami Prokomu Software każą postawić pytanie, ile spółka byłaby warta, gdyby Ryszard Krauze wycofał się z biznesu.

Asseco Poland wchodzi na zachodnie rynki

Kierownictwo Asseco Poland rozmawia na temat przejęć z firmami z Niemiec, Austrii i Stanów Zjednoczonych. Wcześniej dojdzie jednak do akwizycji firm w: Serbii, Macedonii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Słowenii, Rumunii i na Litwie.

Rewolucja w Prokomie

Asseco Poland ma połączyć się z Prokom Software.

Aktualizacja: 20 lutego 2008 15:52

Dzisiejsze (20 lutego) Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Asseco Poland zdecydowało o połączeniu z Prokom Software. Wcześniej na połączenie z Asseco Poland zgodę wyrazili akcjonariusze Prokomu. Jak podał PAP, w związku z połączeniem 20 marca br. Asseco Poland zastąpi Prokom Software w indeksie WIG 20.

Połączenie spółek odbędzie się przez przeniesienie całego majątku Prokomu Software na Asseco Poland, w zamian za akcje nowej emisji, które Asseco wyda akcjonariuszom Prokomu. W ramach połączenia akcjonariusze Prokomu dostaną 1,82 akcji połączeniowych za każdą posiadaną akcję Prokomu Software. W związku z połączeniem kapitał zakładowy Asseco zostanie podwyższony o kwotę nie wyższą niż 19.847.748 zł przez emisję nie więcej niż 19.847.748 akcji połączeniowych serii F.

Fuzja obu spółek stała się możliwa po tym jak w połowie września 2007 r. Asseco Poland złożyło Prokomowi Investments i Ryszardowi Krauze ofertę kupna wszystkich należących do nich akcji Prokomu Software za 700 mln zł. Ostatecznie cena za pakiet akcji Prokomu została obniżona do 580 mln zł. Pod koniec września 2007 r. obie spółki podpisały porozumienie o połączeniu. W końcu stycznia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zaś zgodę na połączenie spółek, a w połowie lutego Asseco Poland kupiło ostatni pakiet akcji Prokomu zwiększając zaangażowanie w spółkę do 23,69%.

Zarząd Asseco Poland szacuje oszczędności po fuzji z Prokomem Software na ok. 63 mln zł w skali roku. Z tej kwoty 18 mln zł oszczędności pochodzić będzie ze zmniejszenia zatrudnienia w grupie, a 45 mln zł oszczędności przyniesie obniżenie kosztów transportu, zakończenie niektórych działań sponsorsko-marketingowych i optymalizacja przestrzeni wynajmowanej w Warszawie.


TOP 200