Aspire pod choinkę

Nie tylko ładna i oryginalna obudowa jest atutem multimedialnego komputera firmy Acer.

Nie tylko ładna i oryginalna obudowa jest atutem multimedialnego komputera firmy Acer.

Prezentowany podczas targów CeBIT '96 na początku br. komputer Acer Aspire dotarł również na polski rynek. Acer odniósł sukces na rynku amerykańskim - komputery osobiste Aspire znalazły się w amerykańskiej sieci sprzedaży detalicznej na trzecim miejscu, wyprzedzając produkty znanych firm: Compaqa i Packard Bella. Wielu specjalistów ocenia ten model jako najlepszy produkt dla osób, które korzystają po raz pierwszy z komputera. Opinia ta jest potwierdzeniem zamierzeń konstruktorów Aspire, którzy zaprojektowali komputer z myślą o zastosowaniach w domu lub w niewielkiej firmie. Producent zapewnia, że konfiguracja i uruchomienie komputera zajmuje nie więcej niż 5 min. Trzeba przyznać, że oryginalne, oznaczone różnymi kolorami kable pozwalają na łatwe połączenie elementów Aspire nawet przez osobę, która nie miała wcześniej do czynienia z komputerami.

Prostocie obsługi towarzyszą dobre właściwości użytkowe komputera. Jednocześnie styliści Acera zaprojektowali, zwracającą uwagę nietypową obudowę, która ma estetyczny, opływowy kształt oraz kolor ciemnej oliwki, co stwarza wrażenie elegancji, oryginalności i pełnego dopracowania formy urządzenia.

Komputer jest standardowo wyposażony w procesor Pentium 100 MHz (możliwa jest instalacja Pentium 200 MHz), 8 MB EDO RAM (cztery gniazda SIMM), dysk o pojemności 1 lub 1,6 GB firmy Fujitsu, napęd CD-ROM o 6-krotnej prędkości, 16-bitową kartę dźwiękową z procesorem firmy Crystal oraz monitor z wbudowanymi głośnikami (do 6 W/kanał stereo) i mikrofonem. Na twardym dysku preinstalowano system operacyjny Windows 95 oraz pakiet dla zastosowań biurowych Lotus SmartSuite 96. Karta graficzna ma 1 MB pamięci WRAM (maks. 2 MB) i jest wbudowana w płytę systemową, na której znajduje się 5 gniazd dla kart rozszerzeń - po jednym PCI i PCI/ISA oraz trzy ISA (jedno ISA jest zajęte przez kartę dźwiękową). Zarówno monitor, płyta systemowa, układy BIOS, jak i układy logiczne ASIC ALI (Acer Laboratories Inc.) są produkowane przez firmę Acer. Całość współpracuje z wystudiowaną pod względm kształtu "aerodynamiczną" i ergonomiczną klawiaturą z klawiszami dla Windows 95. Szkoda tylko, że w odróżnieniu od modeli oferowanych na rynku amerykańskim, komputery sprzedawane w Polsce nie mają standardowo wbudowanej karty fax/modemu.

W sierpniu br. na targach CeBIT Home Electronics w Hanowerze Acer zaprezentował najnowszą wersję komputera Aspire. Pod ciemną obudową krył się system wyposażony w procesor Pentium 200 MHz. Według informacji Acer Computer Poland, także i ten model będzie dostępny na naszym rynku.


TOP 200