Arm zaprezentował dwie nowe wersje architektury Neoverse

Podczas gdy analitycy zastanawiają się czy Nvidia przejmie firmę Arm, pracujący w niej inżynierowie chyba nie ekscytują się tym tematem i rozwijają cały czas bez rozgłosu architekturę Neoverse stosowaną w serwerowych procesorach, prezentując w ostatnich dniach jej dwie kolejne wersje: Neoverse V1 i Neoverse N2.

Arm

Architektury Neoverse V1 i Neoverse N2 zastąpią wcześniejsze architektury Neoverse N1 i Neoverse E1, na których bazują serwerowe procesory wytwarzane przez takie firmy, jak Ampere (Altra), Amazon (Graviton2) czy i Marvel (ThunderX2). Arm twierdzi, że układy bazujące na nowych architekturach oferują dużo większą wydajność (o ok. 50%), zużywając przy tym tyle samo energii.

Architektura V1 wspiera technologię SVE (Scalable Vector Extensions), może więc być z powodzeniem stosowana w procesorach obsługujących systemy obliczeniowe klasy HPC) oraz aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję czy maszynowe uczenie. Układy V1 są uniwersalne, gdyż obsługują połączenia bfloat16, PCIe 5.0, DDR5, HBM2e i CCIX 1.0.

Zobacz również:

  • Tesla tworzy "wirtualną elektrownię" w Kalifornii
  • Apple M1 vs Apple M2 - jak wygląda różnica w wydajności?
  • TSMC rozpocznie produkcję w 2 nm w 2025 roku

Jeśli chodzi o architekturę Neoverse N2, to została ona zaprojektowana z myślą o budowaniu procesorów obsługujących urządzenia sieciowe (routery, przełączniki i interfejsy). Bazujący na niej układ może zawierać nawet 192 rdzenie obliczeniowe i musi być wytwarzany przy użyciu technologii 5 nanometrów. Dlatego pierwsze bazujące na niej procesory pojawią na rynku najwcześniej w 2021 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200