Arm – to może być rekordowe IPO

Jak wiadomo, brytyjska firma projektujące układy Arm (która należy do Softbanku) ma wejść na giełdę już w przyszłym miesiącu. Analitycy finansowi szacują, że jej wycena może wtedy sięgnąć astronomicznej kwoty 60 do 70 miliardów dolarów.

W ich opinii jest to spowodowane rosnącym popytem na systemy komputerowe obsługujące aplikacje AI, które muszą mieć do dyspozycji bardzo wydajne układy CPU. Wydaje się, że zadaniu temu mogą sprostać procesory bazujące na architekturze Arm, a brytyjska firma jest dobrze przygotowany do dostarczania technologii potrzebnej do obsługi różnego rodzaju chatbotów AI. Dlatego właśnie jej akcje zostaną wycenione tak wysoko.

I tak jak dotąd procesory Arm były znajdowały zastosowanie głównie w smartfonach, tak w przyszłości wkroczą prawdopodobnie szerszą ławą do serwerów instalowanych w centrach danych oraz w chmurach. Akcje firmy Arm zadebiutują na giełdzie Nasdaq w Nowym Jorku. Ma to miejsce po próbie przejęcia firmy Arm przez korporację NVIDIA, która spaliła na panewce. NVidia była wtedy gotowa zapłacić za Arm 40 mld USD. Tym razem będziemy mieć do czynienia prawdopodobnie z dużo większą kwotą, a Arm chce pozyskać z oferty publicznej nawet 10 mld USD.

Zobacz również:

  • Google rozważa przejęcie startupu Wiz. Mowa o 23 miliardach dolarów
  • Yandex pod kontrolą Kremla
  • Debiut Raspberry Pi na giełdzie
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200