Aresztowany za szyfr Cezara

Brytyjska policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o planowanie ataku terrorystycznego, który swoje tajemnice próbował chronić za pomocą... szyfru Cezara.

Trzydziestoletni Rajib Karim został skazany przez sąd na 30 lat więzienia za planowanie ataku terorrystycznego na zlecenie jemeńskiej frakcji Al Kaidy. Karim pracował jako informatyk w British Airways. Prokuratura nie miała większego problemu z udowodnieniem mu winy ze względu na oryginalną technikę ochrony poufności jaką zastosował.

Karim odrzucał zalecenia swoich mocodawców, którzy sugerowali szyfrowanie wszystkich wiadomości za pomocą programu Sekrety Mudżahedina stosującego algorytm AES, lub innych nowoczesnych narzędzi w rodzaju PGP czy TrueCrypt. Według The Register Karim miał argumentować, że programy te muszą być niebezpieczne bo zostały opracowane przez kafirów (niewiernych).

Zobacz również:

  • Messenger będzie wreszcie szyfrować wiadomości w trybie E2EE
  • Cisco wzmacnia bezpieczeństwo dwóch platform sieciowych

Zamiast tego stosował więc opracowany samodzielnie system szyfrowania oparty o arkusze kalkulacyjne Excela. W rzeczywistości był to prymitywny monoalfabetyczny szyfr podstawieniowy, znany od czasów starożytnych i złamany około IX wieku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200