Archiwizacja online

Wraz z rozwojem technologii pojawiają się nowe możliwości podejścia do zagadnienia archiwizacji danych, np. przeniesienie ich na firmę zewnętrzną. Jest to kolejny obszar działalności, gdzie outsourcing może przynieść oszczędności.

Archiwizacja online

Standardowe metody archiwizacji to sposoby ręczne i półautomatyczne. Każde z takich rozwiązań wymaga nakładów czasu, uwagi i pieniędzy. Archiwizacja w ramach sieci lokalnej to określone koszty zakupu bądź unowocześnienia sprzętu (należy pamiętać, że rosnąca ilość danych podlegających archiwizacji w określonym czasie wymusi rozbudowę infrastruktury) oraz koszty utrzymania - energia elektryczna, obsługa czy serwis. Ponadto należy wygospodarować bezpieczne miejsce na składowanie zapełnionych nośników. Wiąże się to z potrzebą poniesienia kolejnych kosztów - przystosowania archiwum oraz zapewnienia ochrony (wysokiej klasy alarmów czy zatrudnienia kolejnych pracowników).

Standardowe podejście a...

Archiwizacja online
Rozwiązaniem może być inwestycja w nowoczesne systemy dedykowane archiwizacji (dostarczane przez takich potentatów rynku jak EMC czy NetApp), wykorzystujące deduplikację i inne metody ograniczające wykorzystanie zasobów związanych z przechowywaniem danych. Jednak koszt związany z implementacją takiej infrastruktury jest znaczny. Wymaga też dokładnego uwzględnienia rozwoju firmy, często długofalowego, z uwagi na ograniczoną skalowalność poszczególnych, gotowych rozwiązań. Choć niewątpliwą zaletą archiwizowania danych w siedzibie firmy jest ich dostępność. Dyski czy udziały na serwerze są "pod ręką", przy odpowiednim zindeksowaniu zawartości czas odnalezienia żądanych danych jest relatywnie krótki.

Problemem jest wspomniana wyżej, ciągle rosnąca ilość przechowywanych danych, przez co trudno zapewnić odpowiednią skalowalność i niezawodność systemu. W większości firm 50- 60% danych jest "nieaktywna", przechowywana "na wszelki wypadek", a jednak z wymogiem szybkiego zlokalizowania i udostępnienia. Wadą takich rozwiązań może być także ich rozpiętość w czasie - kopie wykonywane są raz w tygodniu, w miesiącu lub kwartale. Konsekwencją tego jest brak możliwości przywrócenia danych dotyczących np. faktur, które wystawiono poprzedniego dnia, a które w wyniku awarii sprzętu zostały utracone. Reasumując - standardowe metody archiwizacji bez twardego reżimu wykonywania i nadzorowania mogą być zawodne, pracochłonne, kosztowne i niekomfortowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200