Archiwalny Lexmark

Lexmark ostatni z wielkiej czwórki producentów drukarek atramentowych wyprodukował materiały eksploatacyjne, które zapewnią wydrukom długowieczność. Atramenty z zestawu Evercolor wydrukowane na papierze Fuji, który będzie także sprzedawany pod znakiem Lexmarka, powinny wytrwać pod szybą 65 lat bez śladów utraty jakości.

Do tej pory unikano mieszania atramentów pigmentowych z rozpuszczalnikowymi, Evercolor Lexmarka jest pierwszą kompozycją, w której złamano tę zasadę. Drukarki używające tego zestawu są wyposażone w dwa kosze na naboje. Jeden z nich zajmuje kompozycja trójkolorowa, drugi może być zajęty przez pojemnik z czarnym, albo także trójkolorowy zestaw fotograficzny z mniej nasyconymi cyjanem i magentą oraz czarnym. Pierwszy z nich zawiera atramenty rozpuszczalnikowe, pozostałe dwa - pigmentowe. Uważać należy przy zakupie, bo Lexmark oprócz pełnowymiarowych dostarcza także pojemniki "oszczędnościowe": tańsze, z mniejszą ilością tuszu, ale wyższymi kosztami jednostkowymi. Naboje z czarnym tuszem mają numery 34 (475) i 32 (200 stron), kolorowe 35 (450) i 33 (190 stron). Kartridż fotograficzny, nr 31 wystarcza na 135 zdjęć formatu pocztówki. Sterownik musi się mocno napocić, skoro dysze wystrzeliwują krople różnych rozmiarów. Czarny (32 i 34) 24-pikolitrowe, kolorowy (35 i 33 - trzy- oraz dziesięciopikolitrowe, wreszcie pojemnik foto pięcio- i dziewięciopikolitrowe. Na dobrym papierze system drukuje z rozdzielczością 4800x1200 dpi.

W nowe atramenty będą wyposażone trzy modele, drukarka P915 i kombajny wielofunkcyjne P6250 oraz X7170. Pierwsze dwa określa się jako fotograficzne, drukują bez marginesu, obsługują system PictBridge, mają gniazda na karty pamięci i kolorowy wyświetlacz do ich przeglądania. Ten sam ekran służy do wyświetlenia instrukcji obsługi, m.in. o zamianie kałamarzy zestawu cztero- i sześciokolorowego.

Zobacz również:

  • Nowy Dyrektor Zarządzający na Polskę w Lexmark

Oprócz wymienionych elementów P6250 jest wyposażony w skaner CIS 1200 dpi i ma nowinkę w postaci podświetlanych krawędzi, które sugerują użytkownikowi poprawne położenie oryginału na szybie skanera. Jeśli zdjęć będzie kilka, zostaną zapisane w osobnych plikach. Zestaw funkcji obejmuje także redukcję czerwonych oczu, wyostrzanie i automatykę ekspozycji.

Kombajn X7170 jest przeznaczony do biura, pozbawiony kolorowego wyświetlacza i gniazd na karty pamięci, a w zamian wyposażony w skaner CCD o podobnych parametrach, z automatycznym podajnikiem kartek. Polskich cen jeszcze nie znamy, w Stanach Zjednoczonych drukarka kosztuje 149 dolarów, a oba kombajny po 249 dolarów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200