Archival Disc, czyli płyta o pojemności 300GB, oto co powstało ze współpracy Sony i Panasonic

Obie firmy opracowały nowy nośnik danych z myślą o zastosowaniach w dziedzinie enterprise. Dysk o pojemności 300 GB ma być znacznie wytrzymalszy niż wykorzystywane obecnie narzędzia do przechowywania danych.

Niedawni zaciekli konkurenci - Sony i Panasonic - połączyli siły aby stworzyć nowy rodzaj nośnika optycznego. Powstały w efekcie dysk o pojemności 300 GB ma być znacznie wytrzymalszy niż wykorzystywane obecnie narzędzia do przechowywania danych. Podobnie, jak w przypadku płyt Blu-ray, prawidłowo przechowywany ma gwarantować odczyt przez przynajmniej 50 lat. Dlatego też obie firmy zakładają, że nowy wynalazek przyjmie się znakomicie jako nośnik służący do przechowywania danych przedsiębiorstw. Zwłaszcza w modelu chmurowym.

Kluczowa zaletą Archival Disc ma polegać na jego pokrewieństwie z wcześniejszymi nośnikami optycznymi. Płyta nie ma żadnych mechanicznych elementów, które mogą ulec zniszczeniu. Nie wymaga też stworzenia ani utrzymania specjalnego środowiska pracy, o odpowiedniej wilgotności, czy braku statyki.

Nawiązując do przeznaczenia nowego nośnika, twórcy nazwali go Archival Disc, czyli dyskiem służącym do archiwizacji.

Płyta ma być dokładnie tych samych wymiarów co Blu-ray, ale umożliwiać zapis na trzech warstwach z każdej strony. Da to w efekcie pojemność wejściową rzędu 300 GB. Firmy zapowiadają jednak że już teraz istnieją plany pogłębienia ich do 500 GB, a nawet 1 TB.

Archival Disc ma wejść na rynek dopiero w 2015 roku. Firmy nie zdecydowały się jednak na wprowadzenie go pod jedną marką. Do portfelów obu producentów trafi więc z różnymi nazwami. Co ciekawe, ani Sony ani Panasonic nie zamierzają promować nowego nośnika jako medium wymiany danych na rynku rozwiązań konsumenckich.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200