Architektura IT w postpandemicznym świecie

Jak wygląda modelowanie architektury w świecie agile? Jaką rolę mają odgrywać architekci w zmieniającej się cyfrowo organizacji? Gdzie i kiedy architekci korporacyjni są naprawdę potrzebni? Jakie są najsilniejsze trendy w obszarze infrastruktury aplikacyjnej? Jakie standardy architektoniczne są zabezpieczeniem przed współczesnym vendor lock-in'em?

Architektura IT w postpandemicznym świecie

O tym wszystkim będziemy dyskutować już w najbliższy czwartek, 2 grudnia, podczas XI Forum Architektów IT Computerworld. To jedyna okazja w roku na poznanie ciekawych przykładów budowy i rozwoju podejścia architektonicznego w organizacjach. Jak wygląda architektura IT w postpandemicznym świecie? O swoich doświadczeniach opowiedzą m.in. przedstawiciele UNIQA Insurance Group AG, Allianz Poland, BNP Paribas Bank Polska SA, Krajowa Izba Rozliczeniowa, Citi Bank.

Przedstawiamy wybrane elementy programu:

Z architekturą u mechanika – czyli kilka słów o optymalizacji portfolio aplikacyjnego.

Każda organizacja chciałaby wziąć udział w rajdzie Paryż-Dakar dla aplikacji IT. Często jednakże okazuje się, że przy pomocy części swoich rozwiązań nie zawsze udałoby się jej dojechać nawet do najbliższego sklepu spożywczego. Jak sprawdzić czy błyszczący lakier naszego mercedesa nie odpadnie pod pierwszym dotykiem dłoni? Dlaczego organizacje w ogóle powinny interesować się przeglądami i „remontem” swoich aplikacji?

Zobacz również:

  • Architektura IT to sztuka zwinności. Jaka jest rola architektury IT w organizacji XXI w.?
  • Partnerstwo w zakresie rozwoju oprogramowania - 5 najlepszych praktyk

Maciej Żwirski, Senior Manager / Enterprise Architecture Lead, Deloitte Poland

Kluczowe decyzje architektoniczne w toku dynamicznego rozwoju oferty cyfrowej na przykładzie rozwoju produktów KIR.

Obecnie wiele organizacji dąży do ciągłego rozwoju i usprawniania swoich ofert cyfrowych. Jest to szczególnie zauważalne w branży finansowej, gdzie w ciągu ostatniej dekady obserwujemy ciągłą cyfryzację usług świadczonych klientom zewnętrznym oraz automatyzację wielu procesów funkcjonujących wewnętrznie w organizacjach. Procesy te szczególnie zintensyfikowały się w trakcie pandemii COVID-19. W obliczu tak dynamicznego rozwoju kluczowe są decyzje podejmowane w początkowych fazach projektowania architektury, a także w toku ewolucji, mające wpływ na całokształt oferty cyfrowej. Niniejsza prezentacja ma na celu zobrazowanie słuchaczom kluczowych decyzji architektonicznych, podejmowanych w trakcie projektowania i późniejszego rozwoju oferty cyfrowej KIR.

Szymon Kijas, Zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju IT, Krajowa Izba Rozliczeniowa

Gdzie i kiedy architekci korporacyjni są naprawdę potrzebni? Praktyczne zastosowania typowych produktów architektonicznych na przykładzie procesu fuzji.

Omówimy praktyczne zastosowania i przydatność typowych produktów architektury korporacyjnej na przykładzie modelowego podejścia do fuzji dwóch dużych przedsiębiorstw (na przykład banków). Jest to szczególnie istotne zagadnienie zwłaszcza z perspektywy tych sektorów, dla których widoczna jest postępująca ich konsolidacja.

Przemysław Krajewski, Senior IT Architect, BCG Platinion

Grzegorz Laudy, Associate Director, BCG Platinion

Architektury Chmury.

Certyfikaty dostawców poświadczające zdobytą wiedzę w roli architekta pozwalają na budowanie rozwiązań dla potrzeb biznesowych. Ale chmura publiczna może mieć wiele twarzy. Od tego jak zaprojektujemy zarządzanie chmurą zależy w jaki sposób będziemy uruchamiać w niej nasze rozwiązania. Zanim zaczniemy uruchamiać usługi chmurowe powinniśmy zaplanować chmurę w organizacji.

Bogusław Borgosz, Cloud Architect, BNP Paribas Bank Polska S.A.

Modelowanie architektury w świecie agile.

Czy w świecie, w którym wszyscy pracują zwinnie i używają mniej lub bardziej skastomizowanego Scruma jest miejsce na planowanie architektury? Czy w świecie w którym architektura jest często utożsamiana prawie że z kodem, organizacje widzą sens tworzenia repozytoriów architektonicznych? Niestety (dla architektów) na większość tych pytań odpowiedź brzmi: NIE. Czy jest szansa to zmienić?

dr hab. Andrzej Sobczak, Profesor SGH, Kierownik Zakładu Zarządzania Informatyką w Instytucie Informatyki i Gospodarki, Szkoła Główna Handlowa

Architekt IT - czy jest wciąż wartością dodaną dla organizacji?

Czy rynek nadal potrzebuje Architektów Korporacyjnych, Architektów IT, Architektów Rozwiązań IT? Jaką rolę mają odgrywać architekci w zmieniającej się cyfrowo organizacji? Czy rzeczywistość wymaga przedefiniowania ich zakresu kompetencyjnego? A może powinna to być całkowita zmiana roli i zbudowanie zupełnie nowych umiejętności i zakresów odpowiedzialności?

Marcin Tyrański, IT Strategy & Data Platform Departament Director, UNIQA Insurance Group AG

Standardy architektoniczne jako zabezpieczenie przed współczesnym vendor lock-in'em.

Vendor lock-in to problem znany w organizacjach od wielu lat. Dynamiczny rozwój technologii oraz platform powiązany z pędzącą transformacją cyfrową zmienił jednak znacząco jego oblicze. W trakcie prezentacji przedstawię jak szeroko rozumiana architektura IT może być skutecznym narzędziem przeciwdziałania temu zjawisku, jednocześnie nie hamując wdrażania nowych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań.

Wojciech Jabłoński, Chief IT Architect, CEE IT Architect, Allianz Poland

Zapraszamy do poznania szczegółowej agendy i dołączenia do grona ponad 100 architektów IT -https://architekciIT.computerworld.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200