Archipelag szerokiego pasma

W pierwszym kwartale przyszłego roku Polkomtel uruchomi komercyjnie pierwsze hot spoty - punkty bezprzewodowego dostępu do Internetu za pośrednictwem urządzeń 802.11b.

W pierwszym kwartale przyszłego roku Polkomtel uruchomi komercyjnie pierwsze hot spoty - punkty bezprzewodowego dostępu do Internetu za pośrednictwem urządzeń 802.11b.

Archipelag szerokiego pasma

Grzegorz Kowalski , Kierownik projektu WLAN w Polkomtel SA

Firma nadal nie podaje konkretnych lokalizacji. Z pewnością będą one się mieściły w Warszawie i kilku największych miastach. Można przypuszczać, że zostanie udostępniony na terenie portu lotniczego Okęcie, w kilku hotelach oraz centrach handlowych, czyli miejscach, gdzie - jak mówią przedstawiciele Polkomtela - znajdą się użytkownicy mający odpowiednie urządzenia, a przede wszystkim czas i ochotę, aby skorzystać z Internetu. Na podstawie obserwacji liczby klientów, częstotliwości logowania się w sieci, czasu i pory korzystania z usług sieci WLAN firma będzie podejmować decyzje o lokalizacji kolejnych hot spotów.

Choć Polkomtel nie ujawnił cennika nowych usług, wiadomo że firma skłania się ku systemowi, w którym użytkownicy płacą z góry za korzystanie z usługi - na wzór systemu płatności za usługi GSM typu pre-paid. Przyjęcie takiego modelu jest podyktowane względami bezpieczeństwa. Jest jednak pewne, że przemawiają za tym także względy czysto finansowe - billing w trybie przedpłatowym jest prosty i wielokrotnie tańszy.

Pasmo bez ograniczeń

O rozpoczęciu przygotowań do budowy instalacji WLAN Polkomtel poinformował na początku br. Od tej pory w firmie trwają intensywne prace. "Budowa pojedynczej lokalizacji trwa w praktyce kilka miesięcy. Musimy zbadać, jak rozchodzi się sygnał w danym pomieszczeniu, zainstalować urządzenia, wreszcie zapewnić szerokopasmową łączność do naszej sieci szkieletowej przy czym ostatnia z tych czynności jest najbardziej czasochłonna - wyjaśnia Grzegorz Kowalski, kierownik projektu WLAN w Polkomtel SA.

Instalacje są tworzone przy wykorzystaniu urządzeń Cisco zgodnych ze standardem 802.11b zapewniającym dwukierunkową transmisję danych z nominalną przepustowością 11 Mb/s (w praktyce 5-7 Mb/s). Z chwilą upowszechnienia się urządzeń abonenckich zgodnych z prawie pięciokrotnie szybszym, a przy tym bezpieczniejszym, standardem 802.11g firma zamierza wykorzystać je w swojej sieci.

Wkrótce rozpocznie się testowanie kilkunastu instalacji. Od początku roku usługi zostaną uruchomione komercyjnie "z pełną odpowiedzialnością za ich jakość". Grzegorz Kowalski zapewnia, że od miejsca podłączenia do sieci aż do wejścia do Internetu użytkownik będzie miał zagwarantowane łącze szerokopasmowe co najmniej 256 Kb/s. Ograniczenie ma jednak być teoretyczne. To znaczy, że pasmo zostanie ograniczone do podanej wartości tylko wówczas, gdy z pojedynczego punktu będzie korzystać równocześnie, ściągając dane, 40 osób. "To jednak mało prawdopodobne. Życzylibyśmy sobie tylu użytkowników" - konstatuje.

W związku z tym na obecnym etapie nie przewiduje się gwarantowanego pasma dla użytkowników. "Jeśli w paśmie dla użytkownika zaczną się pojawiać ograniczenia, będziemy dostawiać kolejne urządzenia dostępowe" - deklaruje Grzegorz Kowalski. Według niego będzie to wynikać raczej z ograniczeń Internetu niż dostępowej sieci WLAN.

Jakość usług WLAN ma być gwarantowana tak jak w przypadku usług GSM. "WLAN jest integralną częścią naszej sieci" - mówią przedstawiciele firmy. Praca wszystkich urządzeń wchodzących w skład sieci bezprzewodowych będzie ciągle monitorowana przez system zarządzania siecią NetCool firmy Micromuse.


TOP 200