Apple zarobi miliony na aplikacji ChatGPT na iOS

Program dostarczany jest z subskrypcją, od której spory procent ze sprzedaży trafi na konta firmy Apple.

Po kilku miesiącach oczekiwania na platformy iOS oraz iPadOS uruchomiono oficjalną aplikację ChatGPT od OpenAI, która dostępna jest na wszystkie urządzenia z systemem operacyjnym w wersji 16.1 lub nowszej.

OpenAI zapewni Apple pasywny dochód
Źródło: apple.com

OpenAI zapewni Apple pasywny dochód

Źródło: apple.com

Aplikacja dostępna jest za darmo, ale aby wykorzystać w pełni potencjał generatywnej AI trzeba zdecydować się na wykupienie dostępu do ChatGPT Plus. Subskrypcja kosztuje 20 dolarów miesięcznie, a jej aktywacja odbywa się za pośrednictwem Apple App Store, co oznacza, że firma Apple otrzymuje procent od sprzedaży zgodnie z tabelami wynagrodzeń i regulaminem sklepu z aplikacjami.

Zobacz również:

OpenAI nie przekierowuje użytkowników na swoją stronę internetową w celu opłacenia subskrypcji. Zakup w App Store oznacza przekazanie około 30% kwoty subskrypcji bezpośrednio do Apple. Oznacza to, że z każdej subskrypcji gigant z Cupertino otrzymuje około 6 dolarów miesięcznie.

Apple pozostaje aktualnie w tyle w dziedzinie sztucznej inteligencji. Pomimo tego Apple prawdopodobnie zarobi setki milionów dolarów rocznie na tej technologii, nie robiąc w zasadzie nic.

Prosta kalkulacja wskazuje, że w przypadku wykupienia subskrypcji przez zaledwie 5 milionów użytkowników na całym świecie obrót dla OpenAI wynosić będzie 1,2 miliarda dolarów, co przekłada się na nieco ponad 350 milionów zysku dla samego Apple za możliwość udostępnienia aplikacji w App Store, które jest jedynym sklepem z aplikacjami dla iOS i iPadOS.

Sytuacja ta idealnie obrazuje dlaczego Unia Europejska oraz wybrani twórcy żądają od Apple wprowadzenia do iOS i iPadOS alternatywnych sklepów z aplikacjami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200