Apple zarabia krocie na tym, że konfiguruje w odpowiedni sposób swoje smartfony

Jak podaje Goldman Sachs, Google płaci firmie Apple olbrzymie pieniądze za to, że konfiguruje w odpowiedni sposób smartfony iPhone. Chodzi o to, iż w urządzeniach tych domyślną wyszukiwarką internetowych treści jest usługa opracowana przez Google.

Szacuje się, że dochody firmy Apple z tego tytułu są większe niż te, jaki przynosi jej usługa Apple Music. Goldman Sachs obliczył, że Gooogle zapłacił firmie Apple w 2018 roku za tę przysługę blisko 10 mld USD (dokładnie 9,4 mld USD). Pozycja ta stanowi aż 23% wszystkich przychodów firmy Apple, jaki uzyskuje ona od użytkowników za świadczone im usługi IT.

To bardzo dużo biorąc pod uwagę fakt, że Apple zarobił z zeszłym roku za wszystkie usługi IT ok. 37 mld USD. Jednocześnie Goldman Sachs przewiduje, że w 2020 roku będzie to jeszcze większa kwota (wyniesie co najmniej 12,2 mld USD), a w kolejnym (czyli 2021) wzrośnie do 15,6 mld USD.

Zobacz również:

Analitycy Goldman Sachs sugerują, że Apple będzie musiał uruchomić nowy pakiet treści, obejmujący np. subskrypcję treści wideo przekazywanych w trybie online, jeśli chce osiągnąć taki wzrost.

Pieniądze, jakie Google przekazuje firmie Apple za odpowiednie konfigurowanie smartfonów iPhone to w rozliczeniach finansowych pozycja kryjąca się skrótem TAC (Traffic Acquisition Costs). Mówiąc najprościej jest to wynagrodzenie jakie firma płaci biznesowym partnerom za takie przekierowanie ruchu, aby przynosiło jej to zyski.


TOP 200