Apple zaprezentuje Maca Pro z układem Apple Silicon w 2023 roku

Apple przygotowuje najpotężniejszy komputer z autorskim procesorem. Zobaczymy go prawdopodobnie dopiero w 2023 roku.

Na wiosennej konferencji prasowej Peek performance firma Apple sprytnie omijała temat zupełnie nowego Maca Pro. Topowy komputer w ofercie Apple, którego cena startuje z pułapu 27999 zł został zaprezentowano w czerwcu 2019 roku. W marcu 2022 roku bazowa konfiguracja otrzymała wydajniejszy układ graficzny, ale nie zapowiada się, aby w niedługim okresie czasu na rynku pojawił się zupełnie nowy model.

Apple Mac Pro
Źródło: apple.com

Apple Mac Pro

Źródło: apple.com

Apple powiedziało jedynie, że pracuje nad zupełnie nowym Makiem Pro, który otworzy nowy rozdział na rynku superwydajnych komputerów stacjonarnych.

Zobacz również:

  • Znamy zwycięzców tegorocznego rankingu App Store Awards
  • Szyfrowanie plików, a szyfrowanie dysku - jaka jest różnica?
  • Pierwsze testy wydajności M2 Ultra - imponujący wzrost wydajności

Według najnowszych informacji firma Apple celowo opóźniła prezentację Maca Pro, aby zaoferować komputer z zupełnie nowym układem scalonym SoC (System on Chip).

Mac Pro ma otrzymać procesor Apple M2 Extreme. Układ ten składać się ma z dwóch lub nawet czterech układów Apple M1 Ultra, które aktualnie są najwydajniejszymi chipami z rodziny Apple Silicon. Nowy procesor powstanie dzięki technologii UltraFusion, która pozwala na szeregowe łączenie układów Apple M1 Max bez strat wydajności.

Według Marka Gurmana z Bloomberga nowy superkomputer Apple będzie zauważalnie wydajniejszy od zaprezentowanego w marcu 2022 roku Maca Studio. Warto zauważyć, że Mac Studio jest wydajniejszy od podstawowych konfiguracji Maca Pro, a jego cena startuje z pułapu 10799 zł (20799 zł z procesorem M1 Ultra).

Gurman uważa, że na rynku pojawi się układ M2 Extreme, który zaoferuje aż 40 rdzeni CPU i 128 rdzeni GPU. Powinna pojawić się również słabsza konfiguracja z 96 rdzeniami GPU.

Mac Pro w zależności od konfiguracji zaoferuje od 64 GB do nawet 256 GB wbudowanej pamięci operacyjnej. Niestety ze względu na architekturę procesorów Apple Silicon nowy model nie otrzyma modularnej platformy - pamięć operacyjna zostanie zintegrowana z płytą główną.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200