Apple zapędziło się w kozi róg - Xcode potrzebuje 16 GB RAMu

Apple od czterech lat próbuje wmówić użytkownikom, że 8 GB jest wystarczającą ilością pamięci zunifikowanej. Niestety firma zapędziła się w kozi róg.

Od premiery komputerów wyposażonych w Apple Silicon, gigant z Cupertino cały czas podkreśla znaczenie pamięci zunifikowanej w nowej architekturze swoich komputerów. Jednocześnie firma Apple cały czas oferuje komputery z 8 GB RAMu informując, że to wystarczająca ilość dla większości użytkowników. Mało tego nawet podstawowy model Pro z 2023 roku z procesorem M3 posiada zaledwie 8 GB RAMu. Dopłata do 16 GB w komputerze kosztującym 8999 zł wynosi aż 1200 zł.

Apple Xcode
Źródło: apple.com

Apple Xcode

Źródło: apple.com

Podczas WWDC 2024 firma Apple zaprezentowała wiele nowych rozwiązań z zakresu Apple Intelligence wielokrotnie powtarzając, że 8 GB pamięci zunifikowanej pozwala korzystać z nowych rozwiązań.

Zobacz również:

  • Apple iPhone 16 ma wprowadzić wiele zmian. Nie tylko AI, ale też inny design
  • Apple projektuje procesor M5 z naciskiem na funkcje AI
  • Powody dla których 16 GB RAMu powinno być standardem

Gigant z Cupertino skrzętnie ukrył jednak informację o konieczności posiada 16 GB pamięci zufnikowanej, aby korzystać z najnowszych funkcji zaszytych w aplikacji XCode do programowania aplikacji na macOS i inne systemy od Apple.

Xcode 16 - najnowsza wersja środowiska programistycznego Apple, wprowadza bardzo oczekiwaną funkcję Predictive Code Completion. Narzędzie to wykorzystuje modele uczenia maszynowego do przewidywania i automatycznego uzupełniania kodu, zwiększając produktywność deweloperów. Zaprojektowane specjalnie dla języka Swift i pakietu Apple Development Kit (SDK), wymaga komputera Apple Silicon Mac z systemem macOS Sequoia. Zależność tej funkcji od przechowywania danych na urządzeniu podkreśla potrzebę posiadania znacznej ilości pamięci systemowej.

Informacje o wersji beta Xcode 16 ujawniają, że funkcja Predictive Code Completion wymaga co najmniej 16 GB zunifikowanej pamięci. Podczas gdy Xcode 16 może działać na komputerach Mac z mniej niż 16 GB, ta konkretna funkcja nie zostanie uruchomiona na modelach z 8 GB - łącznie z najnowszym bazowym modelem Pro z 2023 roku. To zastrzeżenie oznacza, że Apple domyślnie przyznaje, że zunifikowana pamięć 8 GB, którą można znaleźć w wielu podstawowych komputerach Mac, jest niewystarczająca dla nowszych, bardziej wymagających funkcji.

Zmiana ta dotyczy szerokiej gamy obecnych produktów Apple, w tym podstawowych konfiguracji komputerów Mac Mini, iMac, MacBook Air i MacBook Pro, które nadal są dostarczane z 8 GB zunifikowanej pamięci. W miarę jak procesy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego stają się coraz bardziej integralne z nowoczesnymi komputerami, wymagają one bardziej wydajnych jednostek przetwarzania sieci neuronowych (NPU) i większej pamięci systemowej. W związku z tym użytkownicy komputerów Mac z 8 GB pamięci mogą wkrótce zostać wykluczeni z nowych funkcji i aplikacji, co wskazuje na szerszy trend w kierunku wyższych wymagań dotyczących pamięci.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200