Apple wkrótce może wycofać się z produkcji paneli mini-LED

Apple zainwestowało mnóstwo pieniędzy w rozwój technologii mini-LED. Jej kariera rynkowa może być zaskakująco krótka.

Apple długo zwlekało z wprowadzeniem technologii OLED do komputerów przenośnych oraz tabletów. Ekrany organiczne są coraz popularniejsze u konkurencji, ale Apple postanowiło podążać własną drogą. Gigant z Cupertino od kilku lat inwestował w rozwój paneli mini-LED, które na papierze łączą największe zalety ekranów IPS LCD oraz OLED.

MacBooki Pro z ekranami mini-LED
Źródło: apple.com

MacBooki Pro z ekranami mini-LED

Źródło: apple.com

W 2021 roku firma Apple wprowadziła na rynek pierwsze urządzenia z ekranami mini-LED. Początkowo panel trafił do najdroższego iPada Pro z ekranem o przekątnej 12,9-cala. Szybko okazało się, że ekran jest gorszej jakości, niż panele OLED spotykane m. in. w tabletach Samsunga. Użytkownicy zmagają się ze zbyt jasnym podświetleniem niektórych elementów. Wynika ono z konstrukcji panelu mini-LED i strefowego podświetlenia ekranu. W praktyce panel mini-LED jest ekranem z klasycznym podświetleniem, które podzielono na wiele stref w celu lepszego dostosowania poziomu podświetlenia. Niestety ekrany mini-LED nie posiadają samoświecących pikseli.

Zobacz również:

  • Udostępniono kod źródłowy pierwszego komputera z interfejsem graficznym
  • Apple aktualizuje swoje topowe laptopy - oto MacBook Pro 2023
  • Najgorszy produkt Apple roku 2022 to ...

Najnowsze raporty z Chin sugerują, że już w 2024 roku Apple zastąpi ekrany mini-LED panelami OLED. Organiczne wyświetlacze trafią do komputerów przenośnych oraz tabletów.

Apple zamierza zaopatrywać się w panele OLED u trzech dostawców - BOE, LG oraz Samsung Display.

Według portalu The Elec Apple zamierza wprowadzić na rynek iPada z ekranem OLED w 2024 roku. Rozwiązanie do MacBooków trafi w 2025 roku. Tym samym kariera rynkowa ekranów mini-LED może być krótka. Analitycy nie wykluczają, ze panele mini-LED trafia w przyszłości do tańszych sprzętów Apple zastępując klasyczne panele IPS LCD Retina. To dosyć prawdopodobny scenariusz.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200