Apple usuwa ze swojego sklepu emulatory pecetów

Po kilku tygodniach namysłu Apple zadecydowało, że sklep App Store nie będzie jednak oferować narzędzi, które pozwalają uruchamiać na jego urządzeniach iOS system MS-DOS, czyli emulować pecety.

Apple złagodził wcześniej swoje podejście do tego problemu, pozwalając deweloperom umieszczać w sklepie App Store emulatory tego typu, dzięki którym użytkownicy mogli uruchamiać na jego urządzeniach pecetowe gry retro. Firma zdecydował jednak w zeszłym tygodniu, że było to błędna strategia i emulatory zostaną usunięte ze sklepu. Chodzi tu szczególnie o dwa narzędzia tego typu: emulator iDOS 3 (który emuluje system operacyjny DOS) oraz emulator UTM SE (który pozwala uruchamiać na urządzeniach iOS system Windows.

Emulatory tego typu (czyli specyficznego rodzaju maszyny wirtualne) mogłyby teoretycznie konkurować z grami i innymi aplikacjami znajdującymi się w sklepie App Store. Stąd taka decyzja, która spotkała się od razu z ostrą krytyką ze strony niezależnych deweloperów. Liczą oni na to, że Apple zmieni z czasem swoją decyzję, która w ich opinii nie ma nic wspólnego z zasadami wolnego rynku i łamie przepisy antymonopolowe. Tym bardziej iż decyzja Apple wydaje się być sprzeczna z duchem przyjętej przez Unię Europejską regulacji DMA, która ma na celu zwiększenie konkurencji, tak aby to konsument mógł decydować o tym, jakiej aplikacji chce używać.

Zobacz również:

  • AI Act opublikowany
  • Apple iPhone 16 ma wprowadzić wiele zmian. Nie tylko AI, ale też inny design
  • Z rosyjskiego sklepu App Store znikają aplikacje VPN
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200