Apple stanął w Europie w obliczu pozwu zbiorowego

Euroconsumers (europejska organizacja zajmująca się ochroną praw konsumentów) oskarża amerykańską firmę o obniżanie jakości niektórych z jej starszych urządzeń iPhone (chodzi konkretnie o zainstalowane w nich baterie), narażając w ten sposób ich użytkowników na dodatkowe koszty, względnie zachęcając ich do kupowania nowszych modeli.

Apple

Pierwszy taki pozew pojawił się w tym tygodniu we Włoszech i został złożony przez Altroconsumo, należącą do Euroconsumers i działającą w tym kraju organizację, która broni praw konsumentów. Domaga się ona odszkodowania w wysokości 60 mln euro z powodu jak to określono „planowanej dezaktualizacji” smartfonów iPhone 6, 6 Plus, 6S i 6S Plus.

Pozew domaga się odszkodowania dla włoskich konsumentów, którzy kupowali takie smartfony w latach 2014 do 2020. Każdy nabywca powinien według pozwu otrzymać odszkodowanie w wysokości 60 euro, stąd kwota 60 mln z której łatwo wyliczyć, ile takich osób było.

Zobacz również:

  • IaaS, Paaa, SaaS - nowoczesne usługi chmurowe na miarę cyfrowej transformacji
  • Chiński start-up YMTC pokazał 232-warstwowy chip

Pozew podkreśla, że nie dość iż konsumenci zostali oszukani i musieli ponieść dodatkowe koszty, to działanie takie z punktu widzenia ekologii jest całkowicie nieodpowiedzialne. Apple broni się i argumentuje, że chodziło jej o ochronę akumulatora przed szybszą degradacją.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200