Apple sprzedaje muzykę bez DRM

Apple'owski serwis iTunes Plus rozpoczął sprzedaż plików muzycznych niechronionych mechanizmami DRM. Są one sporo droższe od oferowanych dotychczas w iTunes utworów - muzyka bez zabezpieczeń kosztuje 1,29 USD (czyli o 30 centów więcej niż piosenki z DRM).

Apple pomyślało też o osobach, które kupiły muzykę przed uruchomieniem serwisu iTunes Plus. Teraz mogą one, dopłacając 30 centów za plik lub 3 USD za album, stać się właścicielami niechronionych plików. Pliki pozbawione DRM mogą być bez przeszkód odtwarzane w każdym przenośnym odtwarzczu audio i na każdym komputerze.

W iTunes Plus można nabyć tylko utwory wyprodukowane przez EMI. To pierwsza i, jak dotąd, jedyna firma nagraniowa, która zdecydowała się na sprzedaż utworów bez DRM. Z zapowiedzi szefa Apple'a, Steve'a Jobsa, wynika jednak, że taki stan nie potrwa długo. Stwierdził on bowiem, że przed końcem roku połowa katalogu iTunes znajdzie się w iTunes Plus. Można zatem przypuszczać, że Apple prowadzi zaawansowane rozmowy z innymi producentami muzyki, których celem jest sprzedawanie plików niechronionych mechanizmami DRM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200