Apple projektuje procesor M5 z naciskiem na funkcje AI

Po niedawnej premierze Apple M4, gigant z Cupertino planuje wdrożenie pierwszych komputerów z układami M5.

Zgodnie z najnowszymi raportami firma Apple pracuje już intensywnie nad kolejną generacją układów z rodziny Apple Silicon. Opracowywany procesor Apple M5 może trafić do pierwszych komputerów już niebawem pomijając przejście przez układ Apple M4, który został wprowadzony wraz z iPadem Pro 2024.

Rodzina komputerów Mac z Apple Silicon
Źródło: apple.com

Rodzina komputerów Mac z Apple Silicon

Źródło: apple.com

Według informacji dostarczonych przez portal Digitimes firma Apple projektuje procesor Apple M5 w odmienionej architekturze zoptymalizowanej do wykonywania operacji na rzecz AI.

Zobacz również:

  • Apple iPhone 16 ma wprowadzić wiele zmian. Nie tylko AI, ale też inny design
  • Apple zapędziło się w kozi róg - Xcode potrzebuje 16 GB RAMu
  • Huawei opracowuje nowy autorski procesor

Eksperci wskazują na potrzeby firmy Apple związane z procesorami do obliczeń w centrach danych. Aktualnie firma wykorzystuje architekturę Google Cloud oraz własne procesory Apple M2 Ultra.

Zgodnie z doniesieniami Apple pracuje nad chipami do obliczeń w chmurze AI, "które wejdą do masowej produkcji w TSMC w drugiej połowie 2025 roku". Digitimes zauważa ponadto, że "obecne plotki rynkowe sugerują, że nadchodzące chipy AI w chmurze Apple mogą zostać upublicznione jako część serii Apple M5".

Firma Apple przy projektowaniu Apple M5 może wykorzystać technologię SoIC firmy TSMC, która pozwoli zrezygnować z dosyć prymitywnej metody łączenia dwóch takich samych procesorów, którą Apple stosuje w modelach Ultra.

Krzem M2 Ultra składający się z dwóch układów M2 Max
Źródło: apple.com

Krzem M2 Ultra składający się z dwóch układów M2 Max

Źródło: apple.com

SoIC to technologia opisywana jako "układanie pionowe o ultra wysokiej gęstości zapewniające wysoką wydajność, niską moc i minimalną RLC (rezystancja-indukcyjność-pojemność)". Nowa technologia SoIC wykorzystuje zarówno aktywne, jak i pasywne chipy zintegrowane w nowym zintegrowanym systemie SoC "w celu osiągnięcia lepszej formy i wydajności". Nowa technologia chipów będzie dążyć do zapewnienia wszystkich kluczowych wskaźników wydajności, w tym efektywności energetycznej, szybkości i wydajności.

Układ M5 może zadebiutować w odświeżonych komputerach Mac jeszcze jesienią tego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200